Haftalık Bültenler

Kağıtsız İhracat Uygulaması - Mavi ve Yeşil Hatta İşlem Gören BeyannamelerT.C. Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından "Kağıtsız İhracat Uygulaması - Mavi ve Yeşil Hatta İşlem Gören Beyannameler" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda onaylanmış kişi statü belgesi sahibi firmalarca tescil edilerek mavi hat kriterinde işlem gören ve yetkilendirilmiş yükümlülerce tescil edilerek yeşil hat kriterinde işlem gören ihracata ilişkin gümrük beyannamelerinde BİLGE Sistemi'nde düzenlemeler yapıldığı ve yapılmış olan düzenlemelerin pilot uygulamasının 22 Şubat 2021 tarihinde Ankara Gümrük Müdürlüğü'nde gerçekleştirilecek olup uygulamanın 3 Mart 2021 tarihinde tüm gümrük müdürlüklerine yaygınlaştırılmasının hedeflendiği ve duyuruda belirtildiği şekilde işlem yapılmasına dikkat edilmesi gerektiği bildirilmiştir.
Karasu - Köstence Düzenli Ro - Ro SeferleriİMEAK DTO tarafından ''Karasu - Köstence Düzenli Ro - Ro Seferleri'' konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Karasu Limanı'ndan devam eden Karasu - Chernomorsk (Ukrayna) düzenli Ro - Ro seferlerine ek olarak Karasu - Köstence (Romanya) hattı seferlerine 3 Şubat 2021 tarihi itibarıyla başlanacağının öğrenildiği bildirilmiştir.
TMGD Muafiyeti TanınmasıT.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından ''TMGD Muafiyet Raporu İşlemleri'' konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 2021 yılı içerisinde Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi (TMFB) alan işletmelere, TMFB aldığı 2021 yılının sonuna kadar TMGD muafiyeti tanınacağı ancak TMGD muafiyeti tanımlanan ve bir takvim yılı dolmadan 50 ton ve üzerinde işlem yapmaya başlayan işletmelerin TMGD istihdamı sağlamak ya da hizmeti almak zorunda oldukları belirtilmiş olup 2020 yılı içerisinde TMGD muafiyeti başvurusu yapan işletmeler için de muafiyetlerin nasıl olacağı bildirilmiştir.
TMGD ve SRC-5 Sertifika Sürelerinin UzatılmasıT.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından ''TMGD ve SRC-5 Sertifika Süreleri İle Sınav Tarihi'' hakkında bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 1 Ocak 2021 ile 10 Nisan 2021 tarihleri arasında biten/bitecek olan sertifika sürelerinin 15 Nisan 2021 tarihine kadar uzatıldığı, 27 Haziran 2021 tarihinde yapılacağı duyurulan TMGD + SRC-5 sınavının ise 20 Haziran 2021 tarihinde yapılacağı belirtilmiştir.
T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Performans Programı 2021T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde ''2021 Yılı Performans Programı'' yayınlanmıştır.

Kamu İdarelerince Hazırlanacak Performans Programları Hakkında Yönetmelik'in 7. maddesi gereğince Bakanlık tarafından hazırlanan '2021 Yılı Performans Programı'nın kamuoyunun bilgisine sunulduğu belirtilmiştir.
İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2021/3)28 Ocak 2021 tarihli 31378 sayılı Resmi Gazete'de ''İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2021/3)'' yayınlanmıştır.

Yayınlanan tebliğ ile 4/1/2020 tarihli ve 30998 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2019/37) ile Çin Halk Cumhuriyeti, Kore Cumhuriyeti, Malezya, Tayland Krallığı ve Çin Tayvanı menşeli 54.07 gümrük tarife pozisyonu altında kayıtlı 'sentetik filament iplikten dokunmuş mensucat (giyim için olanlar)' ürününe yönelik başlatılan ve Ticaret Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen nihai gözden geçirme soruşturmasının tamamlanması neticesinde alınan kararın yürürlüğe konulması amaçlanmıştır.
İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğlerde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğler26 Ocak 2021 tarihli ve 31376 sayılı Resmi Gazete'de ''İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2007/1)'de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ'' ile ''İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2008/8)'de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ'' yayınlanmıştır.
Venezuela Gümrük Vergisi ve KDV İstisnasıEge İhracatçı Birlikleri tarafından ''Venezuela Gümrük Vergisi ve KDV İstisnası'' konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Venezuela'da gümrük kodu bazında 4.611 adet ürünün ithalatında 30 Nisan 2021 tarihine kadar gümrük vergisi ve katma değer vergisi (KDV) istisnası getirildiği belirtilmiştir.
Çin'in Bazı Tekstil ve Hazır Giyim Ürünlerinde İthalat Vergilerini Düşürmesiİstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği tarafından ''Çin'in Bazı Tekstil ve Hazır Giyim Ürünlerinde İthalat Vergilerini Düşürmesi'' konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Çin Halk Cumhuriyeti’nin, aralarında bazı tekstil ve hazır giyim ürünlerinin de bulunduğu toplam 883 tarife satırında yer alan belirli ithal mal ve malzemelere yönelik tarife oranlarını 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere azalttığı veya sıfırladığı, 484 tarife satırında ise tarifelerin 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren azaltılmasına karar verdiği bildirilmiştir.
Avrupa Yeşil Mutabakatı Kapsamında “Sanayi Sektörünün Karbonsuz Ekonomiye Geçiş Sürecinin Desteklenmesi Projesi” Anket ÇalışmasıDış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından 'Avrupa Yeşil Mutabakatı Kapsamında ''Sanayi Sektörünün Karbonsuz Ekonomiye Geçiş Sürecinin Desteklenmesi Projesi'' Anket Çalışması' konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda DEİK olarak, ''Sanayi Sektörünün Karbonsuz Ekonomiye Geçiş Sürecinin Desteklenmesi Projesi'ni başlatmış oldukları, mutabakatın dış ticaretimize getireceği değişiklik ve düzenlemelerin sanayi kuruluşlarımızın iş yapış şekilleri üzerinde yaratabileceği etkileri ön görebilmelerini sağlamak ve alınabilecek tedbirleri değerlendirmeleri için proje kapsamında öncelikle bir rapor ve ''kontrol listesi'' de oluşturulacağı bildirilmiş olup bu kapsamda bir anket hazırlandığı belirtilmiştir.
CLECAT E-Bülten No. 03UTİKAD'ın üyesi olduğu CLECAT (Avrupa Taşıma İşleri Organizatörlüğü, Taşımacılık, Lojistik ve Gümrükleme Hizmetleri Derneği)'ın 22 Ocak 2021 tarihli ve 03 no'lu e-bülteni yayınlanmıştır.
FIATA E-Bülten No.240UTİKAD'ın üyesi olduğu ve UTİKAD üyesi firmaların da üye olabileceği FIATA (Uluslararası Taşıma İşleri Organizatörleri Dernekleri Federasyonu)'nın 26 Ocak 2021 tarihli ve 240 no'lu e-bülteni yayınlanmıştır.
Uluslararası Yaptırımlar Çerçevesinde İran WebinarıDış Ekonomik İlişkiler Kurulu tarafından 3 Şubat 2021 tarihinde saat 14.00'te ''Uluslararası Yaptırımlar Çerçevesinde İran'' konulu bir webinar düzenlenecektir.

Webinarda İran yaptırımlarının dünü ve bugünü, yaptırımlar çerçevesinde İran ile iş yapma konuları gündeme getirilecektir. Webinara katılım için kayıt yaptırılması gerekmektedir.
Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler - Birleşik Krallık "Brexit Sonrası Dönemde Birleşik Krallık İle Ticaret ve Yatırım Fırsatları"T.C. Ticaret Bakanlığı Dış Temsilcilikler ve Uluslararası Etkinlikler Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Ticaret Müşavirlerimizle elektronik sohbetler kapsamında 2 Şubat 2021 Salı günü 14.00 - 15.30 saatleri arasında ''Birleşik Krallık - Brexit Sonrası Dönemde Birleşik Krallık İle Ticaret ve Yatırım Fırsatları'' konulu sohbet toplantısı gerçekleştirilecektir.

Londra Ticaret Başmüşavirlerinin katılımıyla gerçekleştirilecek sohbet toplantısı Microsoft Teams uygulaması üzerinden yapılacaktır. Sohbet toplantısına katılmak için kayıt olunması gerekmektedir.
Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme, E-5 Güney Yanyol Cd.
NEF22 Ataköy, B-Blok, Kat:7, D:142
Bakırköy 34156 İstanbul
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72