Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Dünyadan / TÜRKİYE İHRACATININ YENİ GÜZERGAHI MISIR

TÜRKİYE İHRACATININ YENİ GÜZERGAHI MISIR

TÜRKİYE İHRACATININ YENİ GÜZERGAHI MISIR30.07.2012

Türkiye Nisan ayından itibaren Ürdün, Bahreyn, Kuveyt, Umman, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi körfez ülkelerine ihracat için Mısır limanlarını kullanıyor.

 
Türkiye Nisan ayından itibaren Ürdün, Bahreyn, Kuveyt, Umman, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi körfez ülkelerine ihracat için Mısır limanlarını kullanıyor. Suriye krizinin yaşanmasının ardından kötüye giden ilişkiler ve can güvenliğinin olmaması sebebiyle Suriye aracılığıyla yapılan ihracat faaliyeti nakliyecilik yapanların can güvenliğini tehdit eder bir hale bürünmüştü.
Bu sebeple Ürdün ve Körfez ülkelerine yapılan ihracat mart ayında imzalanan anlaşmanın ardından Mısır üzerinden gerçekleştiriliyor.
 
Tuğamiral ve Kızıldeniz Limanları Komisyonu Başkanı Muhammed Abdulkadir Caballah, nisandan itibaren Port Sait Limanına uluşan TIR'ların sayısının 791'i geçtiğini ifade etti.
 
Caballah Mersin Limanı'ndan deniz yoluyla Port Sait Limanına ulaşan TIR'lar buradan karayoluyla Kızıldeniz'e oradan da ANA Marine yük gemisiyle Ürdün ve körfez ülkelerine ulaştırıldığını kaydetti.
 
Kaynak:Deniz Haber
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr