Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / DÜNYA LOJİSTİK ÖDÜLLERİ VERİLDİ

DÜNYA LOJİSTİK ÖDÜLLERİ VERİLDİ

DÜNYA LOJİSTİK ÖDÜLLERİ VERİLDİ11.06.2012

Beş kategoride beş firmanın layık görüldüğü, DÜNYA Perşembe Rotası,' Lojistik Başarı Ödülleri' önceki akşam İstanbul Swissotel The Bosphorus düzenlenenen törenle sahiplerine verildi. Bir lojistik firmasına da 'Turkcell Özel Mobil İletişim Ödülü' sunuldu.

 
DÜNYA Perşembe Rotası, 'Lojistik Başarı Ödülleri' önceki akşam İstanbul Swissotel The Bosphorus'ta düzenlenenen görkemli bir törenle sahiplerine kavuştu.
 
Başkanlığını Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Talat Aydın'ın üstlendiği seçkin isimlerden oluşan jüri, beş kategoride beş firmayı ödüle layık gördü. Ödüle layık görülen  firmalar ödüllerini sektör temsilcilerinin elinden aldı. Törende ayrıca organizasyonun altın sponsoru olan Turkcell, bir lojistik firmasına 'Turkcell Özel Mobil İletişim Ödülü' verdi.
 
'Sektörün başarısına inancımız sonsuz'
 
Törenin açılış konuşmasını yapan DÜNYA Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erdem Top, bu tür ödül törenlerinin sektörlerin fark edilmesi açısından büyük önem taşıdığına dikkat çekerek şunları kaydetti:  "Geçen hafta yılın en başarılı ihracatçılarına ödüllerini takdim ettik. Bugün ise büyük yatırımlarla yeni hatlar açarak ihracatçıların yükünü taşıyan ve ihracatın rekor seviyelere ulaşmasına önemli bir katkı sağlayan taşımacılık sektörünü farklı bir ödül töreni ile buluşturduk. Ekonomi gazetesi olarak sizlerin de  fark edilmeyi ve ödüllendirilmeyi sonuna kadar hak ettiğinize inanıyoruz.
 
Lojistik ödülleri ile sektördeki Türk aktörlerin uluslararası ticarette baş rol oynayabilmesi için cesaretlendirici bir adım olmasını, işin organizasyon kısmını da üstlenerek gerçekleştirmeye çalıştık. Sayın Müsteşarımız Talat Aydın başta olmak üzere sektör temsilcilerimizle zorlu bir seçim sürecinden geçerek buraya kadar geldik. Bundan sonra da organizasyonumuzun sizlerin de desteği ile büyüyerek devam etmesini diliyoruz. Ekonomik krizde dahi büyümesini sürdüren sektörün, gelecek yıllarda da stratejik önemini artıracağına inancımız tamdır.
 
Sizlerin de bildiği gibi lojistik sektörü son 10 yıldır ciddi bir büyüme gösterdi. 8 yıldır sayfalarında lojistik sektörünün haberlerine yer veren Perşembe Rotası, sektörün gelişimini yakından takip etme fırsatını yarattı. Perşembe Rotası'nın zaman zaman yapmış olduğu dosya çalışmaları ve DÜNYA Gazetesi'nin Anadolu'da iş dünyası ile yapmış olduğu toplantılar bize lojistik sektörünün potansiyeli ve ekonomideki önemini fazlasıyla göstermiştir. Bu toplantıların birçoğunda lojistiğin ana konu olarak ortaya çıktığını gördük. Sanayiciler taşımanın önemini kavramış durumda. Devam eden yeni liman projelerinin, havaalanlarının, demiryollar hatlarının hayata geçerek ve güçlü karayolu filosunun eşliğinde Türk lojistik sektörünün doğu-batı, kuzey-güney hatlarında pastadan daha büyük pay alacağına ve küresel pazarda baş rol oynayacağına inancımız tamdır."
 
'Teknolojik yatırımlar sektörü büyütecek'
 
Organizasyonun 'Altın Sponosor'u Turcell adına söz alan, Turkcell Kurumsal Servisler ve İş Ortakları Bölüm Başkanı Ethem Eldem, Türkiye'nin 2023 hedeflerine değinerek, şu açıklamalarda bulundu: "Bu hedeflere ulaşma noktasında lojistik çok önemli bir rol oynuyor.
 
 
Özellikle teknoloji kısmında çok büyük imkanlar olduğunu düşünüyoruz. Cep telefonu sayesinde işlerinizi takip edip, yönetebiliyorsunuz.  Biz de geçtiğimiz yıl 'akıllı çözümler'imiz ile hem müşterilerimize hem de dolaylı olarak devletimize katkıda bulunmuş olduk. Dış ticaret açığının en büyük nedenlerinden enerji konusuna araç takip sistemleri ya da filo yönetimi sistemleri ile katkı sağlıyoruz. Dolayısıyla lojistik sektörünün bu teknolojilerle daha ilereriye gideceğini düşünüyoruz. Faaliyetlerinizin daha karlı olabilmesi için bu teknolojilerin gerekli olduğunu düşünerek Türkcell olarak her zaman yanınızdayız."
 
'Sektörün önemli bir eksiği giderildi'
 
Lojistik ve taşımacılık alanında devlet tarafı olarak büyük bir değişimin, yenileşmenin hatta reformun tam merkezinde olduklarını vurgulayan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Talat Aydın, son 10 yılda ulaştırma alanında Türkiye'nin çok büyük bir ilerleme kaydettiğini söyledi. Göreve geldiklerinden bu yana lojistiğin tüm alanlarında altyapıdan mevzuatlardaki aksaklıklara kadar bir çok konuda çalışma yürüttüklerini vurgulayan Aydın, bir lojistik ödül töreninin yapılmasının ise hep içinde kaldığını dile getirerek, "Bu sektörün değerlendirilerek içinden başarılı olanların ödüllenlendirilmesini hep istedik ama başaramadık. DÜNYA Gazetesi'ni böyle bir eksiği zamanlıca tespit edip öncü olduğu için kutluyorum. Biz de bakanlık olarak bu organizasyona sonuna kadar destek olacağız" dedi.
 
 
5 katagoride 5 firma ödüllendirildi
 
Depolama Hizmetleri alanında Ekol Lojistik'e ödül verildi. Demiryolu Taşımacılığı katagorisinde Eksper Tren taşımacılık ödül alırken, Intermodal Taşıma alanında ödül alan isim yine Ekol Lojistik oldu. Karayolu Taşımacılığı katagorisinde Omsan Lojistik ödüle layık görülürken, Yılın Başarılı Lojistik Şirketi üçüncü kez ödül alan Ekol Lojistik oldu.
 
NE DEDİLER?
 
Lojistik Derneği (LODER) Başkanı Mehmet Tanyaş
 
Sektörün motivasyonunu artıracak
 
 
"Lojistik 10 yıldır büyük ivme kazanan, Türkiye'nin yükselen sektörlerinden biri. Böylesine önemli bir sektörünün bu organizasyonla motivasyonlarının artırılması ve başarıların ödüllendirilmesi gerçekten çok önemli. Bu çerçevede bu ödül törenini çok yerinde ve doğru buluyorum. Bir jüri üyesi olarak değerlendirmelerin objektif yapıldığına inanıyorum. DÜNYA Gazetesi'ni böyle önemli bir girişimde bulunduğu için çok kutluyor ve organizasyonun devamını diliyorum." 
 
Omsan Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Osman Küçükertan
 
Ödül, 2023 için lojistiğin önemini hatırlatacak
 
"Öncelikle DÜNYA Gazetesi'ni düzenlediği bu ödül töreninden dolayı tebrik etmek gerekiyor. Bu tür organizasyonlar her zaman sektörü motive eder ve moral verir. Türkiye'nin 2023 ihracat hedefine ulaşmada, lojistik sektörünün önemini hatırlatması açısından da bu organizasyonun yapılması büyük önem taşıyor. Bizlere motivasyon lazım ki, biz bu motivasyonla diğer sektörlere lojistikçiler olarak destek sağlayabilelim. Buna vesile olduğu için DÜNYA'ya teşekkür ederim." 
 
Mars Logistics Genel Müdür Yardımcısı Ali Tulgar:
 
Tarafsız DÜNYA, ödülün değerini artırıyor
 
"Türkiye'nin büyüyen ve gelişen sektörlerinden Türkiye'nin böyle bir ödül törenine gerçekten ihtiyacı vardı. Başarılı firmaların ödüllendirilmesi sektörde çok olumlu etkiler yaratacak. Hele DÜNYA Gazetesi gibi sektörün her zaman nabzını tutan, tarafsız ve saygın bir yayın organı tarafından yapılması, bu organizasyonu daha da anlamlı kılıyor, ödüllerin değerini artırıyor. Jüri de son derece saygın kişilerden oluşuyor. Bunun da oldukça önemli olduğunu düşünüyorum. Bu ödül töreninin aynı şekilde devem etmesini diliyorum."
 
DKV Türkiye Genel Müdürü Muzaffer Tuna:
 
Diğer sektörlerde de bu tür organizasyonlar sürmeli
 
"Tarafsız bir yayın kuruluşu olan DÜNYA Gazetesi'nin bu organizasyonu düzenlemiş olmasından dolayı büyük memnuniyet duyuyorum. Çok değerli bir jüri üyesi var. DÜNYA Gazetesi'nin farklı sektörlerde de bu tür organizasyonları yapmaya devam etmesi gerektiğine inanıyorum. Çünkü DÜNYA bizim için bağımsız ve güvenilir bir yayın kuruluşu olması açısından önemli. Sektörden biri olarak DÜNYA Gazetesi'nin lojistik firmalarını ödüllendiriyor olması çok doğru bir iş."

Kaynak:Dünya Gazetesi