Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Dünyadan / BULGARİSTAN İLE PROJELER BAŞLIYOR

BULGARİSTAN İLE PROJELER BAŞLIYOR

BULGARİSTAN İLE PROJELER BAŞLIYOR21.05.2012

Başbakan Tayyip Erdoğan, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ve Katar Başbakanı El Tani ile Varna’da bir araya gelerek üçlü işbirliğine imza attı.

Bulgaristan ile ‘sele karşı baraj’ projeleri başlıyor
 
Başbakan Tayyip Erdoğan, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ve Katar Başbakanı El Tani ile Varna’da bir araya gelerek üçlü işbirliğine imza attı.
 
Üçlü zirvede, Bulgaristan’daki Varna-Burgaz-İstanbul arasında yapımı planlanan otoyol, Türkiye’den doğalgaz sevkiyatı ve Güney akım Projesi ele alınırken, Türkiye-Bulgaristan sınırında yıllardır çözümlenemeyen ve tarım alanlarına büyük zarar veren sel felaketlerini önlemek amacıyla baraj prolerine başlanması da kararlaştırıldı.
 
Haftaya üçlü buluşma
 
Karadeniz kıyısında bulunan Evksinovgrad Sarayı’ndaki görüşmenin ardından konuşan Başbakan Erdoğan, 3 dost ülke olarak bir araya geldiklerini belirterek, geleceğe yönelik adımları görüştüklerini, bu kapsamda Tunca ve Rezve üzerindeki dere barajlarla ilgili çalışmaları ele alarak, ilgili bakanları görevlendirdiklerini söyledi. Otoyol ve otoban konusunda 3 ülkenin yürüteceği çalışmalarla ilgili görevlendirilecek yetkililerin, önümüzdeki hafta bir araya gelerek çalışmalara başlayacağını belirten Erdoğan, bu sürecin başarılmasının, Asya, Avrupa, Ortadoğu bağlamında önemli bir sıkıntının çözülmesine fırsat tanıyacağını vurguladı.
 
Katar yatırım yapacak
 
Bulgaristan Başbakanı Borisov da Katar’ın Bulgaristan’da milyarlarca dolar ve Euro yaptırım yapmayı planladığına işaret ederek, Bulgaristan’daki istikrarın yabancı yatırımcıları ülkeye çektiğini, istikrar olmayan bir ülkeye yatırımcıların da gelmek istemeyeceğini söyledi.
 
 
Görüşmede Tuna Nehri üzerinde gerçekleştirilen projelerin ele alındığını, bu projelerle ilgili olarak Romanya ile de görüşeceklerini belirten Bulgaristan Başbakanı Borisov, yapılacak projeler için Katar-Bulgar ve Türklerden oluşan ortak bir şirketin projenin uygulamasını
yürüteceğini belirtti.
 
Güney akım görüşüldü
 
Borisov, görüşmede Varna-Burgaz-İstanbul arasında yapımı planlanan otoyol, Türkiye’den doğalgaz sevkiyatı ve Güney Akım Projesi’nin de görüşmede geniş kapsamlı olarak ele alındığını anlattı. Türkiye’den kritik durumlarda doğalgaz tedarik edeceklerini, Katar’ın da doğalgaz konusunda kendilerine yardımcı olacağını vurgulayan Borisov, “Bugün ele alınan konuların, planlanan yatırımların önümüzdeki yıllarda olumlu sonuçlarını göreceğiz. Yapılacak yatırımlar ülkelerimize ve bölgeye büyük katkı sağlayacaktır” dedi.
 
Türkiye’yi Avrupa’ya açılan köprü görüyoruz
 
KATAR Başbakanı El Tani de Başbakan Erdoğan ile bir araya gelmenin çok büyük bir fırsat olduğunu dile getirerek, görüşmede Türkiye-Katar ve Bulgaristan’ın birlikte neler başarabileceklerini değerlendirdiklerini ve çok ciddi konuların ele alındığını belirtti. Türkiye’nin Avrupa ve Ortadoğu arasında bir köprü olarak gördüklerini, Türkiye’den sonra da Avrupa’ya açılan kapının Bulgaristan olduğunu vurgulayan El Tani, üç ülke ve bölge için yatırım konularının değerlendirildiğini söyledi.
 
Kaynak:Ulaşım Online
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr