Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Karayolu / KARADENİZİ DOĞUYA BAĞLAYACAK EN UZUN TÜNELİN TEMELİ ATILDI

KARADENİZİ DOĞUYA BAĞLAYACAK EN UZUN TÜNELİN TEMELİ ATILDI

KARADENİZİ DOĞUYA BAĞLAYACAK EN UZUN TÜNELİN TEMELİ ATILDI14.05.2012

Sultan 2. Abdülhamit döneminden beri gündemde olan Ovit Tüneli nihayet gerçekleşiyor. Rize-Erzurum Karayolu'nda inşa edilecek 14,7 kilometrelik tünel, kardan dolayı yaşanan ulaşım çilesini bitirecek. 3,5 yıl sonra hizmete girmesi hedeflenen tünelin 800 milyon liraya mal olması bekleniyor.

Karadeniz'i Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine bağlayacak, kış aylarında kardan dolayı geçit vermeyen Rize-Erzurum Karayolu güzergâhındaki 2600 rakımlı Ovit Dağı'na inşa edilecek tünelin temelini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan attı. Temel atmama ilkesinin Ovit Tüneli'nde geçerli olmadığını söyleyen Erdoğan, projenin stratejik önemine işaret etti. Erdoğan, 14 bin 700 metrelik tünelin yaklaşık 3,5 yılda tamamlanacağını ve 800 milyon liraya mal olacağını bildirdi. Geçit, tamamlandığında Türkiye'nin en uzun, dünyanın ise 2. en uzun çift tüplü tüneli olacak. İkizdere ilçesi Sivrikaya köyü Ovit Dağı mevkiinde gerçekleştirilen temel atma töreninde konuşan Başbakan Erdoğan, bu projenin yeni bir proje olmadığını hatırlatarak, "1880'lerden gelen bir proje. Bir türlü hayata geçirilmemiştir. Gelen iktidarlar bir türlü adım atmadı. Sözlerini tutmadılar. Osmanlı'nın, Sultan 2. Abdülhamit'in 132 yıllık projesi yine bize nasip oldu. Ovit Tüneli ile Rize-Erzurum yolu artık 365 gün açık kalacak. Yollarımız da artık duble yol olacak. Bütün bunları tamamladığımızda Karadeniz limanlarına giden hızlı geçiş yollarını sağlamış olacağız. Seyahat yarı yarıya kısalacak." dedi.
 
Ovit Tüneli ile büyük çaplı bir eser ortaya koyduklarını ifade eden Başbakan Erdoğan, "Karadeniz sahilinde tünellerle dağları deldik. Bizden öncekiler öyle tünel falan o herkesin kârı değil. Türkiye, 2023 hedeflerine adım adım ilerliyor. Çılgın projelerle ustalık dönemimizi zenginleştireceğiz dedik. Ovit tüneli çılgın projelerimizden bir tanesi. Bugüne kadar 81 vilayetimizin 75 milyon vatandaşını her birine daha önceki dönemlerde yapılanların tamamından katbekat hizmet götürdük. Götürmeye devam ediyoruz." diye konuştu. Başbakan Erdoğan, ihaleyi üstlenen Makyol İnşaat Firması Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adnan Çebi ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ı konuşma yaptığı platforma çağırarak inşaatın bitişi ile ilgili olarak pazarlık yaptı. Erdoğan, Adnan Çebi'ye dönerek, "İhalenin süresi 44 ay. Bu bana biraz fazla geldi. Şu andaki süre 2016 yılının Mart ayı, bu tabii uzun. Tabii proje kolay bir proje değil. 2015 yılının Kasım'ı nasıl? Biz tabii takip edeceğiz. Süreyi bir görelim, dağların içine bir girelim. Bu tünelin inşaatında çalışacak makine çok acayip bir şey. İnşallah dele dele bu dağı aşacağız. Çünkü Ferhat olmak kolay değil, Şirin bekliyor, bir an önce ulaştırmak lazım." ifadelerini kullandı.
 
Konuşmaların ardından 3 günde yapılan 250 kiloluk sembol Ovit tüneli projesi şeklindeki yaş pasta, Başbakan Erdoğan ve bakanlar tarafından kesilerek protokol ve vatandaşlara dağıtıldı. Törene Erdoğan ve Yıldırım'ın yanı sıra Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, milletvekilleri, mülki amirler, Karayolları Genel Müdürü Cahit Turan, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki çok sayıda sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.
 
14,7 kilometrelik Ovit, dünyanın ikinci büyük tüneli olacak
 
Rize'nin İkizdere ilçesinin 2 bin 640 rakımlı Ovit Dağı geçidinde yapılacak 14 bin 700 metre uzunluğundaki tünel, Türkiye'nin en uzun, dünyanın da 2'nci en uzun çift tüplü tüneli olacak. Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerini birbirine bağlayacak tünelin giriş kotu bin 919 metre, çıkış kotu 2 bin 236 metre ve tünel içi boyuna eğim yüzde 2,13 olacak. Türkiye'de karayolu tünellerinde ilk kez tünel delme makinesi (TDM), Ovit Dağı tünelinde kullanılacak. TDM kullanılarak inşaat bitirme süresinde klasik tünel açma yöntemlerine göre yarı yarıya azalma sağlanacak. Makyol İnşaat AŞ tarafından yapılacak olan ve 799 milyon 939 bin 183 TL'ye mal olacak proje, 1.300 günde tamamlanacak. Tünel inşaatı sırasında 3 milyon 723 bin metreküp tünel kazısı yapılacak. Tünelin tamamlanmasıyla Rize-Erzurum arasındaki 4-5 saatlik seyahat süresi 2-2,5 saate düşecek, ayrıca ulaşım 12 ay boyunca kesintisiz sağlanacak.
 
Kaynak:Zaman Gazetesi

 

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr