Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / MISIRA İLK TÜRK TIRLARI ULAŞTI

MISIRA İLK TÜRK TIRLARI ULAŞTI

MISIRA İLK TÜRK TIRLARI ULAŞTI08.05.2012

Ortadoğu'ya ihracat için Irak ve Suriye'ye alternatif hat olarak oluşturulan Mısır'a ilk Ro-Ro seferleri başladı.


Mersin'den yola çıkan Anna Marine gemisi 23 TIR'lık yüküyle dün Mısır'ın Port Said Limanı'na ulaştı. Suudi Arabistan'a gıda maddeleri taşıyan TIR'lar Mersin'den yola çıktıktan 26 saat sonra Mısır'a vardı. TIR'lar Mısır'a vardıktan sonra Safaga Limanı'ndan Suudi Arabistan'a geçecek. Türk TIR'ları Safaga Limanı'ndan Körfez ülkeleri ve Ürdün'e mal taşıyacak. Mersin'den yola çıkan TIR'ların ortalama 3,5 günde teslim noktasına ulaşması hedefleniyor.

Uzun yıllardır gündemde olan iki ülke arasındaki Ro-Ro taşımacılığı hafta içi iki ülke bakanlarının imzaladığı anlaşma ile yürürlüğe girmişti. Varılan anlaşmaya göre Mersin Limanı'ndan Port Said'e haftada iki Ro-Ro seferi düzenlenecek ve her seferinde 85 TIR taşınacak. Anlaşmaya göre her iki ülke TIR'ları da herhangi bir geçiş vergisi ödemeyecek. Türkiye, Mısır güzergahını kullanarak hem Körfez ülkelerine hem de Doğu Afrika ülkelerine ulaşacak. Mısır TIR'ları da Türkiye üzerinden Rusya ve Orta Asya Türk cumhuriyetlerine mal taşıyacak. İki ülke ekonomilerinin gelişiminin yanı sıra iki ülke arasındaki ticaret hacminin gelişmesine de büyük bir katkı yapması beklenen Ro-Ro seferleri ile iki ülke denizden komşu olacak. Suriye'de başlayan olaylardan sonra Türkiye'nin bu ülkeye olan ticareti büyük bir darbe yemiş, bu ülke üzerinden Körfez ve Ortadoğu ülkelerine karayoluyla yapılan ticarette de büyük bir azalma görülmüştü. Şiddet olaylarının devam ettiği Irak güzergahının güvenilir olmamasının yanı sıra, Bağdat'ın Suriye rejimine destek amacıyla Türk TIR'larına zorluk çıkarması da Türkiye'yi yeni arayışlara itmişti.

Mısır'a Ro-Ro seferlerinin sağlıklı işlemesi durumunda Türkiye'nin Afrika ülkelerine olan ihracatında da büyük bir patlama yaşanabileceği ifade ediliyor. Mısır'ın güneyindeki Sudan, Etiyopya, Kenya gibi ülkeler Türk ihracatçıların gözde hedefleri arasında yer alıyor.

İlk Ro-Ro seferi dolayısıyla Port Said Lima-nı'nda tören düzenlenirken, törene Türkiye'nin Kahire Büyükelçiliği Müsteşarı Asip Kaya, Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Bülent Uğur Ecevit, Türk Mısır İşadamları Derneği Başkanı Zeki Ekinci'nin yanı sıra Türk ve Mısırlı yetkililer katıldı.

Kaynak: Zaman Gazetesi

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr