Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Denizyolu / İSKENDERUN LİMANINA 250 MİLYON $ YATIRIM

İSKENDERUN LİMANINA 250 MİLYON $ YATIRIM

İSKENDERUN LİMANINA 250 MİLYON $ YATIRIM08.05.2012

5 yıl içinde İskenderun Limanı`na 250 milyon dolarlık yatırım yapılacak. Nihat Özdemir, bölge için yaratılacak olan ekonomik gücün istihdamla birleşmesiyle, çok önemli bir yatırımın ortaya çıkacağını söyledi.

Geçtiğimiz günlerde başta Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından ziyaret edilen ve Limak tarafından 36 yıl süreli işletme hakkı devralınan İskenderun Limanı`nı yeni yatırımlar yolda Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, limanın doğal coğrafik yapısı gereği, başta Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman, Şanlıurfa, Hatay, Osmaniye, Adana, Kayseri, Sivas, Malatya, Elazığ, Diyarbakır ve diğer doğu ve güneydoğu illeri olmak üzere Türkiye`nin; Doğu Akdeniz, Güneydoğu ve Doğu Anadolu havzasında bulunan sanayi ve ticaret merkezlerine hizmet için en uygun konumda bulunduğunu söyledi.
 
Nihat Özdemir, Limak Yatırım`ın en önemli projelerinden biri olan İskenderun Limanı`nın Irak ve Suriye gibi komşularımızla transit ticaret için önemli bir aktarma noktasında bulunduğunu ifade etti. Limanın geniş bir hinterlanda daha fazla tercih edilir hale gelmesi için rıhtım ve arka saha altyapı çalışmalarının yanı sıra modern ekipman yatırımları da yapacaklarını söyleyen Özdemir, ilk etapta 1.3 milyon TEU`luk konteynır yatırımı yapacaklarını ve ilerleyen aşamalarda 3 milyon TEU`ya ulaşacaklarını belirtti.
 
Özdemir, "Bir yandan da demiryolları düzenlemeleri ve modern depolama hizmetleri için gerekli projelendirme çalışmalarını sürdürüyoruz." dedi. 5 yıl içinde İskenderun Limanı`na 250 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını söyleyen Nihat Özdemir, bölge için yaratılacak olan ekonomik gücün istihdamla birleşmesiyle, çok önemli bir yatırımın ortaya çıkacağını kaydetti.
 
 
İlk etap yatırımları sonucu limanda doğrudan 250, dolaylı olarak bin kişinin çalışacağını belirten Özdemir, ileriki aşamada bu rakamın doğrudan bin, dolaylı olarak da 4 bin kişinin istihdamı olarak artacağını ifade etti.
 
Limak Holding olarak dünyadaki gelişmeleri yakından takip ettiklerini, yeni girişim alanlarını değerlendirme noktasında heyecan taşıdıklarını vurgulayan Özdemir şöyle devam etti:
 
 
"Limanın bir kısmını konteyner limanı haline getireceğiz. Bu konuda yatırımlara başladık. Liman için 3 kademeli yatırım planımız var. Dünya ticaret hacmindeki artışı ve bu ticaretin önemli bir bölümünün deniz yolu ile gerçekleştiğini gözlemlemekteyiz. Bunun yanı sıra yüklerin taşımalık ile taşınma trendinin önemli bir ivme kazandığı görülmektedir."
 
Kaynak:Ulaşım Online
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr