Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Havayolu / TÜRKİYENİN ORTA ASYA UÇAK SEFERLERİ ARTIYOR

TÜRKİYENİN ORTA ASYA UÇAK SEFERLERİ ARTIYOR

TÜRKİYENİN ORTA ASYA UÇAK SEFERLERİ ARTIYOR03.05.2012

Türk ve Moğol Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü yetkilerinin 26-27 Nisan 2012 tarihleri arasında Ulanbatur'da gerçekleştirdiği müzakereler sonunda, iki ülke arasında uçak seferlerin başlamasına imkan veren İkili Hava Ulaştırma Anlaşması imzalanmıştır. 

Müzakereler sonunda imzalanan Mutabakat Zaptı'na göre; İstanbul ve Ankara Türkiye'deki uçuş noktaları, Ulanbatur ve Khovd Moğolistan'daki uçuş noktaları olarak belirlenmiştir. Her iki ülkede karşılıklı ikişer noktanın belirlendiği anlaşmada, haftalık üç frekansa denk gelen 500 yolcu koltuk kapasitesi hakkı verilmiştir.
 
Türkiye'yi temsilen Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcısı Bahri KESİCİ, Moğolistan'ı temsilen Sivil Havacılık Genel Müdürü Sanjaav BATMUNKH'un başkanlık ettiği müzakerelerde, Türkiye'nin Orta Asya uçuş ağının geliştirilmesine yönelik önemli kararlar alınmıştır. 
 
Anlaşma ile, İstanbul'dan Ulanbatur'a düzenlenecek seferlerde Bişkek ara nokta olmak üzere 5. Trafik Haklı uçuş çerçevesinde haftalık 3 sefer düzenleme imkanı verilmiştir. Aşkabat ve Novosibiriski diğer ara noktalar olarak belirlenirken, Moğolistan için Moskova ve ileride belirlenecek 2 ara noktaya uçuş hakkı verilmiştir.
 
İki ülkenin ortak seferlerine imkan veren anlaşma ayrıca haftalık 5 frekans kargo seferi düzenleme ve kargo seferleri için ilave havayolu tayin etme hakkı içermektedir.
 
Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan'dan sonra 2012 yaz sezonunda Moğolistan'a sefer başlatmasına olanak sağlayan anlaşma Türkiye'nin Orta Asya Bölgesi'ne yönelik uçuş ağının geliştirilmesi bakımından büyük önem taşımaktadır.
 
Kaynak:SHGM
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr