Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Karayolu / KUZEY İLE GÜNEYİ BİRLEŞTİRECEK OTOYOL

KUZEY İLE GÜNEYİ BİRLEŞTİRECEK OTOYOL

KUZEY İLE GÜNEYİ BİRLEŞTİRECEK OTOYOL25.04.2012

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Rize-Mardin Otoban Projesi ile ilgili olarak, ''Bu sadece bir yol çalışması değil, birbirimizi anlama, dinleme, sorunlara birlikte çözüm arama yöntemlerini de ortaya koyuyor'' dedi.

Karadeniz'i Güneydoğu'ya bağlayacak olan ''Rize-Mardin Otoban Projesi''nin 13 Mayıs'ta başlatılacak olması nedeniyle Diyarbakır'a gelen AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal, Rize Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz, Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, Rize Emniyet Müdürü Hüseyin Yenice, Rize Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ömer Faruk Ofluoğlu ile Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Remzi Can, Vali Toprak'ı makamında ziyaret etti.
 
Vali Toprak ziyarette yaptığı konuşmada, projenin çok önemli olduğunu, yol sayesinde bölgenin, Rize'nin güzel insanı ve deniziyle buluşacağını belirtti.
 
Yol projesinin bir barış projesi olduğunu anlatan Toprak, yolun ticari ve insani olarak ayrı ayrı değerlendirilmesi gerektiğini, kültürlerin birbirleriyle kaynaşmasını sağlayacağını bildirdi.
 
Türkiye'nin artık 50 kilometrelik tünelleri rahatlıkla yapabilecek duruma geldiğine de işaret eden Toprak, şöyle dedi:
 
''Bu sadece bir yol çalışması değil, birbirimizi anlama, dinleme, sorunlara birlikte çözüm arama yöntemlerini de ortaya koyuyor. Var olan endişe duygusunu da gidiş gelişlerle ortadan kaldırmış oluyoruz. Televizyon ekranları sanki şehrin her yerinde olaylar varmış gibi gösteriyor.
 
 
Öyle olunca da vatandaşlarımız haklı olarak endişe ediyor. Onun için bu geliş gidişleri daha da artırmalıyız. El ve gönül birliğiyle çalışacağız. Diyarbakır dışarıdan göründüğü gibi değil.
 
 
Dışarıdan buraya gelen insanlar, zihinlerinde oluşan olumsuzlukların tam tersi durumla karşılaştıklarını belirtiyor. Vatandaşlarımıza iyi algılatmamız gerekiyor. Aslında bizim ne yaptığımız önemli değil, dışarıdan nasıl algılandığımız önemlidir. Hepimizin gayretleriyle insanlarımızı mutlu ve huzurlu kılmamız gerekiyor.''
 
'’KUZEY VE GÜNEY BULUŞACAK''
 
Milletvekili Karal da Karadeniz'i daha kısa yoldan güney ile buluşturabilme hayallerinin olduğunu, ancak 40 yıldan bu yana bu Ovit Projesi'nin hayata geçirilemediğini belirterek, Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın iradesini ortaya koymasıyla yaklaşık 1 ay önce projenin ihalesinin yapıldığını söyledi.
 
Türkiye'nin en büyük, dünyanın ise ikinci büyük projesi olarak yaklaşık 15 kilometrelik gidiş, 15 kilometre de geliş olmak üzere 30 kilometrelik bir tünelin yapılması için gerekli kararların alındığını bildiren Karal, 13 Mayıs 2012 tarihinde Başbakan Erdoğan tarafından tünelin temelinin atılacağını belirtti.
 
Ovit Tüneli sayesinde, 560 kilometre olan Rize-Diyarbakır yolunun 440 kilometreye ineceğini anlatan Karal, ''Artık Diyarbakırlı hemşehrilerimiz 4-5 saatte Karadeniz'e ulaşabilecek. Kuzey güney buluşmasını gerçekleştirmek için ilk adımı atmış olacağız'' diye konuştu.
 
Vali Toprak, heyete Diyarbakır'ı tanıtan kitaplar, Milletvekili Karal da Toprak'a çini tabak hediye etti.
 
Kaynak:Lojiport
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr