Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Havayolu / KARGO UÇAKLARI ARTIK VNUKOVAYA UÇACAK

KARGO UÇAKLARI ARTIK VNUKOVAYA UÇACAK

KARGO UÇAKLARI ARTIK VNUKOVAYA UÇACAK09.04.2012

Türk Hava Yolları'nın Rusya'nın başkenti Moskova'ya giden kargo uçakları da artık Şeremetyevo Havaalanı yerine Vnukova Havaalanı'na inecek.

THY'nin ilk kargo uçağının Vnukova Havaalanı'na inmesiyle dolayısıyla dün düzenlenen törene THY'nin Rusya Genel Müdürü Mefail Deribaş, THY Pazarlama ve Satış Bölümü Genel Müdür Yardımcısı Halit Anlatan ve Vnukova Kargo Bölümü Genel Müdürü Valeriy Şturmin katıldı.
 
Şturmin, THY kargonun Vnukova Havaalanı'na gelmesinden dolayı son derece mutlu olduklarını ve THY ile bu konudaki imzalarının geleceğe yönelik atılmış önemli bir adım olduğunu söyledi.
 
Vnukova kargo bölümünün 2007 yılında kurulduğunu, 18 Eylül 2009'da faaliyete geçtiğini kaydeden Şturmin, Vnukova kargo bölümünün 57 bin metrekarelik alana sahip olduğunu ve Vnukova'nın Rusya'ya gönderilecek kargolar için bir kavşak görevi göreceğini kaydetti.
 
Deribaş da yaptığı konuşmada, 25 Mart'tan itibaren THY'nin 4'ü İstanbul, 1'i Ankara ve 1'i de Antalya olmak üzere toplam 6 olan Moskova uçuşunu Vnukova Havaalanı'na yaptığını belirterek, "Buraya gelmeden önce etraflıca düşündük. THY'nin bir yolcu bir de kargo tarafı var. İki ülke arasındaki ticaret hacminin geliştirilmesine THY kargo olarak nasıl katkıda bulunabiliriz diye etraflı bir değerlendirmeden sonra Vnukova'ya karar verdik" dedi.
 
Vnukova Havaalanı'nın Moskova kent merkezine en yakın havaalanı olduğunu ve buraya üç alternatif yoldan ulaşılabildiğine dikkati çeken Deribaş, "Şeremetyevo Havaalanı'ndayken yoğun trafik yüzünden günde ortalama 10 kişi uçağı kaçırırken, Vnukova'daki uçuşlarımızda şu ana kadar hiçbir yolcu uçağı kaçırmadı. Ayrıca Vnukova Havaalanı Türkiye'ye en yakın liman olması nedeniyle Türkiye uçuşlarımızda 10-30 dakika arası bir tasarruf da söz konusu" diye konuştu.

Kaynak:Akşam
 

 

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr