Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Denizyolu / İSKENDERUN ROTERDAM GİBİ OLACAK

İSKENDERUN ROTERDAM GİBİ OLACAK

İSKENDERUN ROTERDAM GİBİ OLACAK13.03.2012

Türkiye'nin büyümesinde önemli rol oynayacak olan İskenderun Limanı'na 500 milyon dolarlık yatırım yapılacak.

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Türkiye'nin büyümesinde İskenderun Limanı'nın önemli rol oynayacağını belirtti.

Bir süre önce Limak Holding'e devredilen İskenderun Limanı'nda incelemelerde bulunan Özdemir, limanın işletme hakkını 36 yıllığına devraldıklarını anımsatarak, limanda modernizasyon çalışmaları yapıldığını söyledi.
İskenderun Limanı'nın, Türkiye'nin Ortadoğu'ya açılan penceresi olduğuna dikkati çeken

Özdemir, şöyle konuştu:
''Hedefimiz İskenderun Limanı'nı sadece Türkiye'nin değil, Ortadoğu'nun en büyük konteyner limanı haline getirmek. Bu amaçla da limana yaklaşık 500 milyon dolarlık yatırım yapacağız. Türkiye'nin 2023 yılı hedefleri düşünüldüğünde bu liman büyük bir işlev görecek. Türkiye, 2023 yılında bir yılda 500 milyar dolar ihracat ve 600 milyar dolar ithalat hedefliyor. Bu hedeflere ulaşılabileceğini öngörüyorum. Yapılacak ithalat ve ihracat da elbette denizlerden olacak. Bu anlamda limanlara ihtiyaç var. Türkiye'nin büyümesinde İskenderun Limanı önemli rol oynayacak.''

Limanın, Suriye, Irak, İran gibi birçok ülkeye hizmet vereceğini anlatan Özdemir, şu anda rıhtımlarda yenileme çalışması yapıldığını ifade etti.

Özdemir, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde de birçok firmanın limanın faaliyete geçmesini beklediğini bildirerek, ''Çünkü İskenderun Limanı doğal bir liman ve stratejik bir bölgede. Bu anlamda tüm firmalar ile irtibat halindeyiz. Liman hem kazanacak hem de kazandıracak'' dedi.

Kaynak: Deniz Haber

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr