Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / HAYDARPAŞA İHALESİNİ ÖZELLEŞTİRME İDARESİ YAPACAK

HAYDARPAŞA İHALESİNİ ÖZELLEŞTİRME İDARESİ YAPACAK

HAYDARPAŞA İHALESİNİ ÖZELLEŞTİRME İDARESİ YAPACAK28.02.2012

Yaklaşık 8 yıldır tartışılan Haydarpaşa Gar ve Liman Dönüşüm Projesi ihalesini Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) yapacak.

 
Bu yöndeki kararı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile TCDD birlikte aldı. Kararın alınmasında, ÖİB'nin, 'imar değişiklikleri' ve 'kamulaştırma' çalışmalarında, diğer kamu kurum ve kuruluşlarına göre daha hızlı sonuç alması etkili oldu. Proje ihalesinin nasıl yapılacağı konusunda ise iki seçenek üzerinde duruluyor. İlk seçenekte önce, projenin mühendislik ve mimarlık ihalesine çıkılarak, projeyi çizecek mimarların belirlenmesi sağlanacak. Ardından da bu mimarların çizeceği proje için ihaleye çıkılarak, projeyi gerçekleştirecek (en az işletme süresi veren) işletme belirlenecek. İkinci seçenekte ise mühendislik-mimarlık ile yapım-işletim için aynı anda ihaleye çıkılacak. Bu defa ihaleyi kazanan firmadan birbirinden 5 farklı proje tasarlaması istenecek. Tasarlanan projeler ÖİB'ye sunulacak. ÖİB'de, 5 proje arasından Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD'nin de 'onay' verdiği bir projeyi seçecek. İhaleyi kazanan yüklenici firma, onay verilen proje için inşaata başlayacak.
 
Yap-işlet-devret modeli ile gerçekleştirilecek projede, yapım ve işletmeyi yüklenen firmadan, önden para ve her yıl için belirli bir kira bedeli istenecek. TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, önden istenecek para ve kira bedelinin daha belirlenmediğini, bu yönde bir çalışmanın yapıldığını kaydetti. Genel Müdür, Haydarpaşa Garı'nın alt katının (istasyonun bulunduğu kat) kapatılacağı söylentilerinin de doğru olmadığını vurguladı ve, "İsteyen herkes gidip, proje neticelense de Haydarpaşa Garı'nın alt katında gezebilecek. İstanbul'u bu alandan görebilecek." ifadesini kullandı. Karaman, Haydarpaşa'nın diğer katlarının otel olarak kullanıma açılmasının düşünülüp düşünülmediği hakkında ise bu konuda bir karar verilmediğini, hazırlanacak projelere göre adım atılacağını belirtti.
 
Kaynak: Zaman