Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Havayolu / TÜRKİYE, AVRUPA HAVACILIK EMNİYET GRUBUNA BAŞKAN YARDIMCISI SEÇİLDİ

TÜRKİYE, AVRUPA HAVACILIK EMNİYET GRUBUNA BAŞKAN YARDIMCISI SEÇİLDİ

TÜRKİYE, AVRUPA HAVACILIK EMNİYET GRUBUNA BAŞKAN YARDIMCISI SEÇİLDİ30.01.2012

 
Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) Avrupa Kuzey Atlantik Bölgesel Havacılık Emniyeti Grubu (RASG) Başkan Yardımcılığını ülkemiz üstlenmiştir.
 
ICAO Avrupa Kuzey Atlantik Bölgesel Havacılık Emniyeti Grubu'nun ilk toplantısı, 44 ECAC üyesi ülke ve Rusya Federasyonu dahil olmak üzere Bağımsız Devletler Topluluğu üyeleri ile Kuzey Afrika ülkelerinden oluşan 56 ülkenin havacılık emniyeti alanında yetkili temsilcilerinin katılımıyla 23-24 Ocak 2012 tarihlerinde Paris'te gerçekleştirildi.
 
Küresel düzeyde havacılık emniyetinin geliştirilerek, standardizasyonunun sağlanması amacıyla ICAO Konseyi tarafından Bölgesel Havacılık Emniyeti Grupları (RASG) oluşturulması yönünde bir karar alınmıştı.
 
Bu kapsamda, geçtiğimiz Mayıs ayında yapılan hazırlık toplantısında alınan kararlar doğrultusunda ülkemizin de dahil olduğu ICAO Avrupa Kuzey Atlantik Bölgesel Havacılık Emniyeti Grubu oluşturuldu.
 
Toplantı'da RASG Grubu'nun, sivil havacılık alanında söz sahibi olan uluslararası kuruluşların ve özel sektör temsilcilerinin de katkılarıyla üye ülkelere Devlet Emniyet Planlarını hazırlamada ve Havacılık Emniyeti alanında ICAO kurallarını uygulamalarında rehberlik etmesi ve faaliyetlerini belirli aralıklarla ICAO'ya raporlaması kararlaştırıldı.
 
RASG Grubunun yönetimi için yapılan seçimde; Başkanlığa Almanya, Başkan Yardımcılıklarına ise Türkiye, Norveç ve Rusya Federasyonu seçilmiştir.
 
Böylece, Avrupa Sivil Havacılık Konferansı (ECAC) Koordinasyon Komitesi Üyeliği, EUROCONTROL PC ve SRC Başkan Yardımcılıkları, D-8 Ülkeleri Sivil Havacılık Çalışma Grubu Başkanlığı ve JAA-TO Yönetim Kurulu Üyeliği gibi önemli görevleri başarıyla yürütmekte olan ülkemiz, dünya havacılık arenasında çok önemli bir görevi daha üstlenmiş oldu.

Kaynak: SHGM
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr