Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Eğitim ve Etkinlikler / TÜRKİYE LİMAN İŞLETMELERİ DERNEĞİ 15. GENEL KURUL TOPLANTISI YAPILDI

TÜRKİYE LİMAN İŞLETMELERİ DERNEĞİ 15. GENEL KURUL TOPLANTISI YAPILDI

TÜRKİYE LİMAN İŞLETMELERİ DERNEĞİ 15. GENEL KURUL TOPLANTISI YAPILDI 23.01.2012

Olağan Genel Kurul, Divan Heyetine Divan Başkanı olarak; Altan Köseoğlu, Divan Kurulu Başkan Yardımcılığına Cengiz Ergüre ve Katip olarak İrfan Bilginin seçilmesi ile başladı. Genel Kurul’un gündeminde yer alan maddelerden olan tüzük değişikliğinin görüşülmesi ve oylanması, yönetim kuruluna iktisadi işletme kurma yetkisinin verilmesi ,2011 yönetim kurulu faaliyet raporunu, gelir gider tablolarını ve yönetim kurulunun ibrasını üyelerin oylarına sunulmak üzere Divan Kurulu Katip Üyesi İrfan Bilgin tarafından okundu.

Divan Başkanı Altan Köseoğlu tarafından oylamaya sunulan maddeler oy çokluğu ile kabul edildi. Oylamaların ardından konuşmasını yapmak üzere TÜRKLİM Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Gürgenç kürsüye geldi.

Gürgenç “Biz Türk limancılığı olarak değişmek zorundayız, bizden sonra görev alacak arkadaşların önünde kat etmesi  gereken ciddi bir yol var diye düşünüyorum. Bugün MARLİM olarak ve 23 üye ile devir aldığımız derneği TÜRKLİM olarak, devletin kabul gösterdiği, fikir sorulan, DTO ve Denizcilik Müsteşarlığı ile iyi ilişkiler kuran bir dernek olarak devir ediyoruz. Bugün bundan birkaç yıl önce hayal bile edilemeyecek derecede bir başarı sağlayarak Avrupa Birliğinden bir fon alarak, bugün kabul ettiğiniz iktisadi teşebbüs ile derneğimizi üye aidatları ile yaşayan bir dernek boyutundan başka bir boyuta taşıyacak olmanın eşiğimdeyiz” dedi.

Gürgenç dernek için bir merkez oluşturmayı amaçladıklarını ve bunun için üyelerden dernek borçlanması yetkisinin genel kurula verilmesi şeklinde bir tüzük değişikliği talebinde bulunulduğunu dile getirdi. Gürgenç bu değişiklikten de mutlu olduğunun altını çizdi.

Gürgenç konuşmasına şöyle devam etti: "Bu işi yönetirken ben veya yönetim kurulunda yer alan arkadaşlarımızın herhangi bir devlet merciine gittiğinde kendi kurumları adına kesinlikle konuşmamalarını, Türk limancıları adına konuşmasını rica ettik ve bunu son harfine kadar uyguladık. Biz birbirimiz ile rekabetin ötesine geçip, ülkenin rekabet gücüne bir şeyler katar pozisyona gelmediğimiz takdirde bizde kaybedeceğiz ülkemiz de kaybedecek. TÜRKLİM’in bundan sonra yapacağı iş özellikle işi limancılık olan tesisleri yukarıya doğru taşıyıp ülkesine katma değer sağlar hale getirmektir."

Kendilerinden sonra gelecek olan yönetime de seslenen Gürgenç "TÜRKLİM’in yönetimine soyunuyorsanız eğer, bunu açıkça kadrolarınız ile programınız ile nasıl yapılacağınız ile bangır bangır bağıra bağıra yapmanız gerekir. TÜRKLİM kapalı kapılar arkasında yönetim kurullarının tahsis edildiği dönemi geride bırakmıştır" dedi.

Derneğin bölünmesinin ardından derneği 23 üye sayısıyla aldıklarını ve yine böyle bir durum ile karşılaşılması halinde bugün bulunulan seviyeye getirmek için el ele vereceklerinin altını çizen Gürgenç, üyelere teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Başkan Gürgenç’in konuşmasının akabinde yeni dönem çalışma raporu ve bütçe teklifleri kâtip üye İrfan Bilgin tarafından okundu, üyelerin bilgisine sunuldu ve oy birliği ile kabul edildi.

Akabinde yönetim kurulunun belirlenmesi konusunda fikir beyan eden üyeler, mevcut yönetimin görevi bırakma kararından vazgeçip yeniden görevi üstlenmesi konusundaki arzularını dile getirdi. Yönetimin göreve devam etmesinin arzu edilmesine rağmen ortaya çıkan 2 ayrı liste ise kafaları karıştırdı.

Ortaya çıkan listelerden biri Fırat Yemencilere diğeri ise oturumun divan başkanlığını yapan Altan Köseoğlu’na ait. Fırat Yemenciler ve Altan Köseoğlu’nun farklı listeler ile seçime girmesi bu iki isim arasında kısa bir gerginliğe yol açtı.

Oturumda söz alan Fırat Yemenciler “ Bu günlere gelinmemiş olsa daha mutlu olurduk, başarılarda önemli olan yönetimlerin sürekli olmasıdır ve biz mevcut yönetimin göreve devam etmesi taraftarıyız ancak kendilerinin görevi bırakma yönündeki ısrarı bizleri alternatif bir liste hazırlama yoluna götürdü. Biz 9 kişiden oluşan ve sektörün her kesimini kapsayan bir liste oluşturduk. Elbette ki ikinci bir liste varsa ve o arkadaşlarımız seçimi kazanırlarsa biz onlarında sonuna kadar arkasında olacağız” dedi.

Fırat Yemencilerin ardından söz alma ihtiyacı duyan Altan Köseoğlu da şunları ifade etti: "Buraya geldiğimiz günden bu yana bu birlik ve beraberliği korumak için gayret gösterdik ve göstermeye de devam edeceğiz. Burada mevcut yönetim hakkında hiçbir tenkitte bulunulmadı ve haklarında hiçbir olumsuz söz söylenmedi. Mevcut yönetim çekiliyorsa ve yeni bir seçim yapılacaksa yaparız. Benimde bir listem var. Fırat beyin yapmış olduğu liste karşısında bir başkasının da liste yapmasından daha doğal bir şey olamaz. Benim yaptığım listenin birinci sırasında Süha Bey, ikinci sırasında Fırat bey var.  Ama Fırat Bey başkanlık konusunda bir ısrarı nedeniyle bunu yaptığına inanıyorum. Yada sadece ve sadece “bu herif nereden çıktı” diye bana karşı bir tutumu var o sebepten bunu yaptı diye düşünüyorum. Bu listenin çıkmış olması yarın burada bir birimize ters bakacak, ayrılıklara, bölünmelere sebep olacak bir ortamda yaratılmamış olsun isterdim ama ben onu göremedim. Benim listemde bende dahil 9 kişi var. Bu liste içerisinde ben başkan olmak istiyorum, buna talibim diyen arkadaş varsa o arkadaşımı da sonuna kadar destekleyeceğim, yalnız Fırat Bey hariç. Bu yaklaşım beni rencide etmiştir."

Konuşmaların karşılıklı tartışma ortamını körükleyici nitelikte olmasından rahatsızlık duyan ve üyelerce görevi devam ettirmesi dile getirilen Başkan Kaan Gürgenç söz alarak araya girdi ve  “ Biz 2008 yılında da bu görevi bir daha yapmak istemediğimizi dile getirdik. Ardından 1 yıl sonra yine devam etmeyeceğimizi dile getirdik başka liste çıkmaması üzerine yine göreve seçildik. Yönetimi devam ettirmemi söyleyen arkadaşlar var, ben evet de diyemiyorum hayır da diyemiyorum, sizlerden 10 dakikalık bir süre talep ediyorum. Konuyu arkadaşlarım ile görüşeyim ve bu süre sonunda bu kürsüden sizlere kararımı bildireyim” dedi.

Başkanın talebinin ardından toplantıya kısa bir ara verildi. Ara sonrası Başkan Gürgenç’in de hazırladığı liste de dahil olmak üzere, Fırat Yemenciler ve Altan Köseoğlu’nun hazırladığı 3 liste üyelerin oylarına sunuldu.

Oylama sonunda mevcut Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Gürgenç’in listesi 13 oy ile yeniden göreve seçildi.

Yeni yönetimin belirlenmesinin ardından, üyelerin yeni yönetime başarı dilekleri ile toplantı son buldu.
 
Seçilen yeni yönetim ise şöyle:

Başkan: Kaan Gürgenç     (Borusan)
Hakan Genç                      (MarPort)
Galip Kendigelen               (Mardaş)
Bülent Çakır                      (EGE)
Hüseyin Pekesen               (Toros)
Mustafa Selçuk                 (Salventaş)
Kürşat Tezkan                   (Mersin)
Sedat Gümüşoğlu            (Un Ro-Ro)
Şeyda Güre                     (YılPort)

Kaynak:Aktüel deniz

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr