Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Denizyolu / İSKENDERUN TÜRKİYENİN EN BÜYÜĞÜ OLACAK

İSKENDERUN TÜRKİYENİN EN BÜYÜĞÜ OLACAK

İSKENDERUN TÜRKİYENİN EN BÜYÜĞÜ OLACAK19.01.2012

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, “2012 yılı itibari ile çalışmalara başladığımız İskenderun Limanı'nı, Türkiye'nin en büyük limanı yapacağız” dedi.

İskenderun Limanı'nın 36 yıl süreyle işletme hakkını alan Limak Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir, gezi ve incelemelerde bulunmak üzere İskenderun'a geldi. Belediye Başkanı Yusuf Civelek'i makamında ziyaret eden Özdemir, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, İskenderun Limanı'nın yıllardır atıl vaziyete kaldığını belirtti.

Büyük öneme sahip İskenderun Limanı'nın Türkiye'nin Ortadoğu'ya açılan penceresi olan Doğu Akdeniz'de bulunduğunu anımsatan Özdemir, limanın devrinin 15-16 ay gibi bir sürede tamamlandığını ifade etti.

Özdemir, Danıştay'daki izinler ile rekabet kurulu kararları ve diğer işlemlerin sürenin uzamasına neden olduğunu bildirerek, “Ama biz bu sürede boş durmadık. Projeler ürettik. Ekiplerimiz hızla limanı en iyi şekilde faydalı hale getirmenin yollarını aradı ve nihayetinde bu noktaya geldi. 2012 yılı itibari ile çalışmalara başladığımız İskenderun Limanı'nı Türkiye'nin en büyük limanı yapacağız” diye konuştu.

İskenderun Limanı'nın son derece modern makineler ile donatılacağını anlatan Özdemir, şunları kaydetti:

“İskenderun Limanı son derece doğal bir liman. Limanın bir kısmını konteyner limanı haline getireceğiz. Bu konuda yatırımlara başladık. İskenderun Limanı Osmaniye, Gaziantep, Kahramanmaraş, hatta Kayseri'ye kadar önemli bir işlevi yerine getirecek. Liman için 3 kademeli master planımız var. 5 yıl sonra limanı tanıyamayacaksınız. Hayırlı uğurlu olsun.”

Belediye Başkanı Civelek ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, kente yatırım yapan firmalara her zaman destek olacaklarını söyledi. Civelek, ziyaretin anısına Özdemir'e İskenderun fotoğraflarından oluşan bir albüm hediye etti.

İskenderun Kaymakamı Ali İhsan Su'yu da ziyaret eden Özdemir, daha sonra limanda incelemelerde bulundu.

Kaynak: Deniz Haber

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr