Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Denizyolu / DENİZCİLİK HİZMETLERİNDE YÜZDE 50 İNDİRİM GELİYOR

DENİZCİLİK HİZMETLERİNDE YÜZDE 50 İNDİRİM GELİYOR

DENİZCİLİK HİZMETLERİNDE YÜZDE 50 İNDİRİM GELİYOR07.12.2011

Yeni yılla birlikte, bazı denizcilik hizmetlerinde yüzde 50'ye yakın indirim yapılacağını açıklayan Bakan Yıldırım, sektöre bir yıl içinde 10 milyon dolar destek sağlanmış olacağını  söyledi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, fener, kılavuz, römorkör, palamar ücretleriyle ilgili bazı iyileştirilme talebinin ön plana çıktığını belirterek, "Bu çerçevede bakanlığımız  1 Ocak 2012'den geçerli olmak üzere, bu bahsettiğim hizmetlerde yüzde 50'ye varan indirimler yapmaya karar vermiştir" dedi.

Yıldırım, Uluslararası 2. Kış Kruvaziyer Forumu'nda yaptığı konuşmada, yaklaşık olarak dünyada 19 milyon kişinin kruvaziyer sektöründe ağırlandığını ve sektörün cirosunun 90 milyar dolar civarında olduğunu kaydetti.

Yıldırım, Türkiye'deki kruvaziyer turizmin gelişmesinin 2000'li yılların başında daha görünür hale geldiğini, bu konudaki en önemli etkeni, "limanlardaki bazı ücretlerde indirime gidilmesi" olarak açıkladı ve bu indirimler sayesinde kruvaziyer turizmindeki gelişmenin çarpıcı ve aynı zamanda sürdürülebilir bir seyir izlediğini ifade etti.

2003 yılında Türkiye limanlarında ağırlıklı olarak 2 destinasyona 887 gemi ziyarette bulunurken, 2011 yılında 11 limanda toplam bin 366 gemiye ulaşıldığını, yolcu sayısında istikrarlı artış gözlendiğini kaydeden Yıldırım, kruvaziyer turizmini daha da yaygınlaştırmak için sezonu yıl boyuna yaymak gerektiğini, bölgenin iklim şartları dikkate alındığında sezonun 365 güne yayılabileceğini vurguladı.

14 Ekim'de İzmir Ticaret Odasının düzenlediği "Kruvaziyer Turizminin Dünü Bugünü ve Yarını" konulu toplantıda kruvaziyer turizmiyle uğraşan Türkiye'deki bütün firmaların bir araya geldiğine değinen Yıldırım, şunları kaydetti:

"14 Ekim kararları birçok konuda bir takım gelişmeleri, yeni inisiyatifleri alma zorunluluğu ortaya koymuştur. Turizmciler özellikle Türkiye'deki kruvaziyer turizmin gelişmesi için birlikte hareket etmenin önemine vurgu yapmış ve kruvaziyer birliği oluşturulması fikri benimsenmiştir. Toplantıda bir başka konu gündeme gelmiş, özellikle fener, kılavuz, römorkör, palamar ücretleriyle ilgili bazı iyileştirilme talebi ön plana çıkmıştır. Bu çerçevede Bakanlığımız o toplantıda da söz verdiği üzere, 1 Ocak 2012'den geçerli olmak üzere bu bahsettiğim hizmetlerde yüzde 50'ye varan indirimler yapmaya karar vermiştir. Bunun anlamı şudur; sektöre bir yıl içinde 10 milyon dolar destek sağlanmıştır."

Kaynak: Dünya

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr