Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Eğitim ve Etkinlikler / ICAO BAŞKANI, DÜNYA SİVİL HAVACILIK GÜNÜ DOLAYISI İLE TÜRKİYEYE GELİYOR

ICAO BAŞKANI, DÜNYA SİVİL HAVACILIK GÜNÜ DOLAYISI İLE TÜRKİYEYE GELİYOR

ICAO BAŞKANI, DÜNYA SİVİL HAVACILIK GÜNÜ DOLAYISI İLE TÜRKİYEYE GELİYOR29.11.2011

Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) Konsey Başkanı Roberto Kobeh GONZALEZ, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım'ın konuğu olarak 7 Aralık Dünya Sivil Havacılık Günü dolayısı ile ülkemize ziyarette bulunacaktır.
 
Uluslararası alanda sivil havacılığın kurallarını belirleyerek dünya genelinde emin ve düzenli bir şekilde yürütülmesi amacıyla kurulan ICAO, 1994 yılında aldığı genel kurul kararı ile, kuruluş tarihi olan 7 Aralık'ı  "Uluslararası Sivil Havacılık Günü" olarak ilan etmiştir. 
 
 Bu çerçevede 7 Aralık Dünya Sivil Havacılık Günü her yıl belirlenen tema çerçevesinde ülkemiz de dahil ICAO'ya üye 190 ülkede düzenlenen çeşitli etkinlik ve programlarla kutlanmaktadır.
 
ICAO tarafından bu yıl "Küresel Düzeyde Sürdürülebilir Hava Taşımacılığı için Yardımlaşma ve İşbirliği" teması belirlenmiş olup, bu kapsamda bu yıl ülkemizde düzenlenecek etkinliklere ICAO Başkanı da katılacaktır.
 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün ev sahipliğinde 4-8 Aralık 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilecek konferans, panel, resmi ve teknik ziyaretlerden oluşan program çerçevesinde ICAO Başkanı GONZALEZ, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet DAVUTOĞLU ile de görüşmelerde bulunacaktır.
 
7 Aralık Çarşamba günü Bilkent Otel'de düzenlenecek "Küresel Düzeyde Sürdürülebilir Hava Taşımacılığı için Yardımlaşma ve İşbirliği" konulu panele konuşmacı olarak katılacak ICAO Başkanı'nın, Türk sivil havacılık sektöründeki gelişmelere yönelik de değerlendirmelerde bulunması beklenmektedir.
 
Kutlama programı, kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri ile sivil havacılık sektöründen çok sayıda davetlinin katılacağı Dünya Sivil Havacılık Günü Resepsiyonu ile sona erecektir.

Kaynak: SHGM