Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Üye Şirketlerden / BU LOJİSTİK KİMSEDE YOK

BU LOJİSTİK KİMSEDE YOK

BU LOJİSTİK KİMSEDE YOK24.11.2011

Türkiye'de öyle lojistik hizmetler var ki, sadece tek bir firmaya özgü. Hiç kimsenin yapmadığı, veya yapamadığı bu hizmetler müşterilerin hayatlarını kolaylaştırırken onlara büyük oranda da katmadeğer sağlıyor.

Lojistik, rekabetin sürekli artarak devam ettiği bir sektör. Lojistik hizmet alan firmalar, ürünlerinin müşteriye ulaşmasında, lojistik hizmet sağlayıcılarından kendilerine özgü hizmetler geliştirmelerini bekliyorlar. Çok büyük firmalar bir anlamda lojistik firmalarından butik bir hizmet alıyorlar. Lojistik firmaları da tamamen kendilerine has özel uygulamalar ile hizmetlerini çeşitlendiriyorlar. Bu da lojistik hizmet satın alanların işlerini kolaylaştırıyor. Bir anlamda müşteri ile lojistikçi arasında yazılı olmayan özel bir hizmet anlaşması doğuyor. Bir de tamamen özel, sadece tek bir firmaya özgü, kimsenin yapmadığı, yapmayı akıl edemediği veya cesaret edemediği hizmetler var. 

OMSAN’DAN SIRADIŞI UYGULAMA; ARABAM TATİLDE

Lojistik sektörüne verdiği katkılarla adından sıkça söz ettiren Omsan Lojistik, 2010 yılında başlattığı Arabam Tatilde projesi ile sıra dışı bir uygulamaya imza attı. Proje tatilde arabasının yanında olmasını isteyen, ancak uzun süre araba kullanmak istemeyenler düşünülerek hayata geçti. Sektörde ve ilk ve tek olan bu uygulama, lojistiğin insan hayatını nasıl kolaylaştırdığının da güzel bir örneği.

Omsan Lojistik Genel Müdürü Osman Küçükertan, lojistik sektörünün lider firması olarak, sektöre kattıkları sıra dışı uygulamalardan ‘Arabam Tatilde’ projesinin müşterilerinin hayatlarını kolaylaştırdığını söyleyerek, "Pegasus ile kurduğumuz işbirliği çerçevesinde, tatil yolunda saatlerce araç kullanmak istemeyenlere ve araç kiralamaktan kaçınanlara tatil süresince kendi araçlarını kullanma olanağı sunuyoruz. 2011 yılında aynı projeyi, bu kez 2 farklı güzergâhı daha ekleyerek yeniden devreye aldık. Bodrum’un yanı sıra Antalya ve İzmir yönüne giden tatilcilerin araçlarını Omsan güvencesi ile taşınmasını gerçekleştirdik" diye konuşuyor.

Aracını, İstanbul’un her iki yakasında bulunan Omsan teslimat noktalarında veya İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda bagajlarında bulunan yüklerle birlikte Omsan yetkilisine teslim eden tatilciler, Bodrum için, dilerlerse uçaktan iner inmez Bodrum Havalimanı’ndan, dilerlerse ertesi gün Bodrum’da bulunan Omsan teslimat noktasından, Antalya’da Antalya Havalimanı’ndan, İzmir’de ise Adnan Menderes Havalimanı’ndan teslim alabiliyorlar. Ayrıca tatilciler, tatil dönüşlerinde de "Arabam Tatilde" hizmetinden aynı şekilde faydalanabiliyorlar.

Aracın kasko değerine göre değişen taşıma sigortası bedeli ve KDV hariç olmak üzere, İstanbul–Bodrum, İstanbul-Antalya ve İstanbul-İzmir arası tek gidiş taşıma fiyatı 299 TL’den, gidiş–dönüş taşıma fiyatı ise 499 TL’den başlıyor. Aracını Omsan güvencesiyle taşıtmak isteyenler rezervasyon için 0216 458 54 44 nolu Arabam Tatilde Çağrı Merkezi’ni arayabiliyor, bu hizmet ile ilgili gelişmeleri www.arabamtatilde.com, Facebook ve Twitter’dan takip edebiliyorlar.

EKOL LOJİSTİK’TEN E-TİCARETE PAKET HİZMET

Türkiye’de e-ticaret sürekli bir artış gösterirken Ekol Lojistik sunduğu farklı hizmetlerle bu alanda faaliyet gösteren firmaların lojistik ihtiyaçlarını karşılıyor. Ekol Lojistik Genel Müdür Yardımcısı Okyay Öztuğran, e-ticaret alanına lojistik hizmet sunmak için güçlü bir otomasyon teknolojileri sistemine sahip olunması gerektiğini belirterek "Biz operasyonlarımızda light to pick(göstergeli ürün toplama sistemi), Pick by Voice (Sesli ürün Toplama Sistemi) isimlerini verdiğimiz sistemleri kullanarak sıfıra yakın hata ile operasyonlarımızı yönetiyoruz" diyor.

Dünya ve Türkiye’de insanların zamanlarının az olması, istedikleri ürünlere hızlı şekilde nerede olurlarsa olsunlar ulaşabilmeleri gibi sebeplerden ötürü alışveriş alışkanlıkları e-ticarete doğru kayan bir görüntü çiziyor. Bu doğrultuda yeni diyebileceğimiz online alışveriş siteleri ortaya çıktı. Müşterilerine oldukça önemli avantajlar sağlayan bu e-mağazalardan alışveriş yapmak son kullanıcı için oldukça kolay olsa da, satın alınan ürünlerin toplanmasından, depolanmasından tutun da son kullanıcıya ulaştırılmasına kadar arkada çok önemli bir lojistik süreç ihtiyacı oluşuyor. Ekol Lojistik Genel Müdür Yardımcısı Okyay Öztuğran, bu süreçlerin ancak işinin uzmanı lojistik sağlayıcılar tarafından gerçekleştirilebileceğini söylüyor.

E-ticarete karma çözüm

"Biz Ekol olarak bugün; Türkiye’de e-ticaretin en önemli temsilcileri olarak gösterebileceğimiz Trendyol, Boyner’in e-ticaret alanı Morhipo ve Tchibo’ya hizmet veriyoruz. Ve her mağaza için ayrı oluşturduğumuz süreçler, kendi içerisinde farklı dinamiklere sahip olmasından dolayı farklı ve her biri önemli ayrıntılar taşıyor" diyen Öztuğran, e-ticaret alanında lojistik hizmet sağlayabilmenin en önemli noktasının lojistik hizmet sağlayıcısının işinde uzman olması ve sahip olduğu otomasyon teknolojilerini en etkin şekilde kullanabiliyor olması olduğunu kaydediyor. "Çünkü çok farklı zamanlarda çok farklı siparişlerin toplanması ancak depolarda kullanılan otomasyon teknolojilerinin verimliliğiyle sağlanabiliyor" diye konuya açıklık getiren Öztuğran, şöyle devam ediyor: " Hizmetlerimizi bir örnekle açmamız gerekirse; Trendyol’a kendi depolarında hybrid bir çözüm yaratarak hizmet veriyoruz. Tedarikçilerden farklı zamanda gelen ve hali hazırda satılmış olan ürünleri niteliklere uygun şekilde kalite kontrolden geçiriyor, hiç stoklara almadan mal kabul / mal çıkış işlemlerini tek hamlede yapıyoruz. Bu sürecimize özel kolileme, poşetleme, teşekkür kartı koyma, dolgu malzemesi veya özel promosyon ürünleri koyma gibi katma değerli hizmetleri de dahil ediyoruz. Özel hediyelik ürünlerde, hediyenin fiyatının görünmesini önleyerek fatura ve irsaliyenin ayrı adreslere gönderilmesini sağlıyor ve hediye kartlarına kişiye özel not ekleyebiliyoruz. Tüm bunları yaparken kendi depo yönetim sistemimizi kullanarak çok ciddi bir esneklik sağlıyoruz. Tüm bu süreç E-ticaret için en önemli konu olan ‘en kısa sürede yani 1 gün içerisinde" depodan çıkacak şekilde organize ediliyor ve nihai alıcının eline hiç beklemeden ulaştırılıyor."

Sürekli raporlama ile müşteriye bilgi akışı

Okyay Öztuğran, e-ticaret alanında müşteri hizmetlerinin bilgiye anında ve ihtiyaç duyulan detaylarla birlikte ulaşmasının çok kritik önem taşıdığını aktararak, "Bildiğiniz gibi artık sosyal medyanın oldukça etkin olmasından dolayı doğru ve zamanında bilgilendirme daha da fazla önem kazandı. Trendyol çalışanları Ekol’ün quadronet sistemi sayesinde özel kullanıcı adı ve şifreleriyle; müşterilerinin talep, soru ve şikayetlerine 7/24 hızlı geri dönüş yapabiliyor, her türlü raporlama, performans kriterlerini filtreleme ve dolayısıyla istatiki/yorumlanmış bilgilere ulaşım sağlayabiliyorlar.E-ticaret bizim de yeni hizmet vermeye başladığımız bir alan ancak bu alanın oldukça gelecek vaadettiğini düşünüyor ve ilerleyen dönemde çok önemli bir noktaya geleceğine inanıyoruz" diye konuşuyor.

SOLMAZ GRUP HAVALİMANLARINDA GEÇİCİ DEPOLAMA HİZMETİ SUNUYOR

Solmaz Grup havalimanları içerisinde yer alan geçici depolama alanları ile müşterilerine hizmet sunuyor. Bu hizmeti Türkiye’de veren tek lojistik firması olan Solmaz Grup; kara, hava, deniz taşımacılığı, lojistik ve gümrükleme gibi birçok alanda ayrı firmalarla faaliyet gösteriyor. Solmaz Grup gümrüklerde en fazla global teminatı bulunan şirket. Solmaz Grup Tedarik Zinciri & Taşımacılık Yönetim Direktörü Ertan Aslanoğlu, 50 treyler uluslararası kara nakliye filosuna, 160 araçlık da yurtiçi dağıtım araçlarına sahip olduklarını, bunların içinde global teminatlı araçların da olduğunu belirterek, "Bu da sektörün Hint kumaşlarından bir tanesi" diyor. Ertan Aslanoğlu, Solmaz Grup’u diğer firmalardan ayıran bir çok özelliği bulunduğunu belirterek bunlardan birkaçının ise sadece kendi firmaları tarafından yapılabildiğini aktarıyor. Bu hizmetleri şöyle anlatıyor: "Havalimanları içerisinde yer alan geçici depolama alanlarımız başka lojistik firmalarında yok. Global teminatlı araçlarımız şehirlerarası düzenli seferler yapıyorlar. Bu hizmeti veren başka bir lojistik firması da bulunmuyor. Global teminatlı araçlarımızla başka şehirlerde de gümrükleme imkanı sunuyoruz. Müşteri gümrüklemesini İstanbul’da değil Adana’da yapmak istiyorsa, gümrük işlemini orada gerçekleştirebiliyoruz. İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya havalimanlarında geçici depolama alanlarımız var. Burada havayolu şirketlerine de hizmet veriyoruz. Yaklaşık 17 havayolu şirketi bizden hizmet alıyor. Apron sahasında depolama hizmeti veren tek lojistik firmasıyız. Türkiye’nin ana hizmet gören havalimanlarında bu hizmeti veriyoruz. Toplam 12 bin metrekare geçici depolama alanımız var."
 
DHL SUPPLY CHAIN TEKNOLOJİ SEKTÖRÜNE YEDEK PARÇA LOJİSTİĞİ HİZMETİ SUNUYOR

DHL Supply Chain teknolojik şirketlerine yönelik açtığı özel tesiste LGE, Samsung, Panasonic, Nokia, Cisco Systems, HP, Intel gibi dev firmalara hizmet veriyor. Bu hizmeti diğerlerinden farkı kılan nokta ise yedek parça lojistiği hizmetinin de sunulması. DHL Supply Chain Türkiye Genel Müdürü Hakan Kırımlı, teknoloji şirketlerine yedek parça lojistiğini Türkiye’de gerçekleştirebilen tek tedarik zinciri çözümleri şirketi olduklarını söylüyor.

Yenilikçi ve özel hizmetleri hakkında bilgi veren DHL Supply Chain Türkiye Genel Müdürü Hakan Kırımlı, "DHL Supply Chain Türkiye olarak teknoloji sektörüne yönelik uyguladığımız "yedek parça lojistiği" gibi yenilikçi hizmetlerimizle de fark yaratıyoruz. Böylece müşterilerimiz üretim, satış ve pazarlama süreçlerine odaklanabiliyor, rekabette bir adım öne geçiyorlar. Teknoloji sektöründe LGE, Samsung, Panasonic, Nokia, Cisco Systems, HP, Intel gibi şirketlere depolama, dağıtım ve birçok katma değerli hizmet sunuyoruz. Bu kapsamda 45 bin metrekare büyüklüğünde teknoloji sektörüne yönelik özel tesislere sahibiz. TAPA standartı ölçüsünde güvenlik standartlarına sahip bu tesislerde 18 bin adede varan çeşitle, yılda 20 milyon adet ürün işleme tabi tutuluyor" diye konuşuyor. Teknoloji sektöründe faaliyet gösteren müşterilerinin ihtiyaçlarına özel geliştirdikleri "Yedek Parça Lojistiği"ni Türkiye’de gerçekleştirebilen tek tedarik zinciri çözümleri şirketi olduklarını anlatan Hakan Kırımlı, verdikleri hizmet şu şekilde anlatıyor: "Bu kapsamda teknolojik ürünlerin yazılımlarının güncellenmesinden 7/24 teknik destek hizmetine, kullanım kılavuzu yerleştirme, etiketleme gibi katma değerli hizmetlerden iade edilecek ürünlerin ters lojistiğine kadar geniş bir hizmet yelpazesine sahibiz. Teknoloji sektörüne hizmet veren lider şirketlerin müşterileri, doğru yedek parçanın tam zamanında, ihtiyaç duydukları yerde olmasını beklerler. Biz bu beklentiyi çok iyi anlıyoruz. Bu nedenle süreli teslim sözü veriyoruz. Bu ne demek? Müşterilerimiz ile anlaşmamıza istinaden, onların kendi müşterilerinin bulundukları yere ve durumun aciliyetine göre 2 saat ile 24 saat arasında teslim taahhüdü veriyoruz. Ayrıca üretimden son müşteriye uzanan tedarik zinciri boyunca ürünlerin izlenebilirliğini sağlıyoruz. Stoklardaki ve teslimat sürecindeki ürünlerin baştan sona görünürlüğünü; gümrükleme, depolama, dağıtım ve tamir-bakım sürecinin tamamının müşterilerimizin kontrolünde olmasını sağlıyor. Bu şekilde müşterilerimiz, bütün bu süreç içinde sadece bizimle iletişimde oluyor. Ayrıca böylece üretim, satış ve pazarlama süreçlerine odaklanabiliyor, rekabette bir adım öne geçiyorlar."

YURTİÇİ KARGO’DAN IPHONE ve IPAD’e ÖZEL ONLINE HİZMET

Yurtiçi Kargo 2010 yılından bu yana iPhone ve iPad uygulamaları ile kargoların, özel indirim ve fırsatlarla, adresden alınması için talepler online iletilebilirken, iPhone ve iPad kulanıcılarının bulunduğu en yakın Yurtiçi Kargo şubeleri sorgulanabiliyor. Sorgulama esnasında şubelerin harita üzerinde konum ve iletişim bilgilerine, kullanılabilir standart ve ekspres hizmetlerin başlangıç-bitiş saatlerine ulaşılabiliyor. iPhone ve iPad üzerinden yapılacak gönderiler için ayrıca, evrak veya paket olarak çıkış–varış il ve ilçeleri için seçilecek Yurtiçi Kargo hizmetlerinin fiyat hesaplaması da yapılabiliyor.

Bir diğer farklılık İnternet Şube

Giderek artan internet kullanımına paralel olarak, sürekli sanal ortamda işlem yapmaya alışmış kişilere daha hızlı ve daha kolay hizmet vermeyi hedefleyen Yurtiçi Kargo, iPhone ve İPad hizmetlerinin yanısıra, yine Türk kargo sektöründe ilk defa İnternet Şube’yi hizmete sundu. Daha önce kurumsal müşterileri için geliştirmiş olduğu YK Self Servis uygulaması ile kullanıcıların iş ortamında rahatça kargo ile ilgili tüm işlemleri yapmalarını sağlayan Yurtiçi Kargo, son yeniliği İnternet Şube ile bireysel kullanıcıları hedef alarak onlara da tek tıkla adresten kargo gönderme konforunu yaşatmaya başladı.
http://bireysel.yurticikargo.com sayfasından üye olan kullanıcılar, Yurtiçi Kargo İnternet Şube ile adresten veya şubeden özel indirimler ile gönderi yapabilecek, kredi kartı ile gönderinin ödemesini gerçekleştirebilecek, gönderinin aciliyetine göre standart veya VIP (ekspres) hizmetler, ambalaj ve sms ürünleri seçebilecek, e-mail ile teslimatta bilgilendirme alabilecek, şubelerin haritadaki konumlarını, iletişim bilgilerini sorgulayabilecek, çağrı merkezine direkt mesaj gönderebilecek, e-ticaret siparişlerini sorgulayabilecek ve fiyat hesaplayabilecekler.

SERTRANS’TAN SÜRE GARANTİLİ TAŞIMACILIK

Sertrans, Fransa, İtalya, İspanya ve Belçika ile Türkiye arasında, çıkış-varış günü dahil olmak üzere 5 günde süre garantili taşımacılık hizmeti gerçekleştiriyor. Day5done adlı hizmet ile tüm parsiyel yükler, yüksek maliyetlere katlanmak istemeyen ve mallarının karayolu üzerinden hızla ve süre garantili taşınmasını isteyen müşteri gurubu için yaratılmış, alternatif bir hizmet. Sertrans’ın bir diğer farklı hizmeti de Kumaş Kalite Kontrol. Türkiye’den kumaş ithal eden yabancı firmaların, alacakları kumaşlardan, istedikleri oranda top kumaş, Sertrans ekibi tarafından kumaş kalite kontrol makinesi (visiteuse) ile kontrol ediliyor. Her bir milimetresi özenle incelenen kumaşın analizinden elde edilen veriler, ithalatçı firmanın belirlediği kriterlere göre rapor ediliyor. Elektronik ortamda ithalatçı firmaya gönderilen raporun onayı alınır alınmaz, gümrükleme işlemlerine başlanıyor ve kumaşlar, üretimin yapılacağı ülkeye direkt olarak naklediliyor.
 
Kaynak: Transmedya

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr