Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Üye Şirketlerden / DHLDEN ŞEHİR LOJİSTİĞİ YARIŞMASI

DHLDEN ŞEHİR LOJİSTİĞİ YARIŞMASI

DHLDEN ŞEHİR LOJİSTİĞİ YARIŞMASI 11.11.2011

DHL, Şehir Lojistiği konulu bir yarışma düzenliyor. "Open Innovation" yarışması; kentsel alanlarda lojistik verimlilik, yeşil şehir ve kent yaşamı ile dijital lojistik kategorilerinde yapılacak.  DHL, Şehir Lojistiği alanında dünyanın ilk "Open Innovation" yarışmasını düzenliyor. Firmaların yalnızca kurum içinde üretilenlerle değil, çeşitli dış kaynaklardan sağlanan fikirlerle de yenilikçi fikirlerini beslemesi gerekliliğinden yola çıkan Open Innovation yaklaşımı otomotiv, teknoloji ve tüketici ürünleri sektörlerinde sıkça kullanılıyor. DHL'in çözüm ve inovasyon merkezi DHL Solutions&Innovations (DSI) bu yolla akademisyen, politikacı, BT uzmanı ya da fikir beyan etmek isteyen herhangi bir meslek grubunun katkılarıyla Şehir Lojistiği kavramını daha da geliştirmeyi amaçlıyor. DHL mevcut Konsolidasyon Merkezi, Smart Truck, Packstation (7/24 Servis Noktası) ve diğer "yeşil" fikirli inovasyonları sayesinde Şehir Lojistiği alanında sektöre öncülük ediyor.

YEŞİL LOJİSTİK

Konuyla ilgili DSI Başkan Yardımcısı Steffen Frankenberg, tüm dünyada hızla devam eden şehirleşme sürecinin Şehir Lojistiği alanında taleplerin de artmasına neden olduğunu söyledi. Trafiğin azaltılması ve Yeşil Şehir beklentisinin gelecek için çok önemli konular olduğunun altını çizen Frankenberg, "Bu açıdan bakıldığında DHL'in lojistik sektöründe çok önemli bir rol oynadığı görülüyor. Biz Şehir Lojistiği alanındaki yaklaşımımızı ve perspektifimizi bu sektör dışındaki oyuncuların da katılımıyla daha da genişletmek istiyoruz. Şirket dışından gelecek yeni bakış açıları sayesinde zorlukları daha iyi belirleyebilir ve yeni lojistik çözümler için fikir üretebiliriz. Bu yarışmaya katılacak herkesten düşüncelerine sınır koymamalarını bekliyoruz" dedi.

SON BAŞVURU 28 KASIM'DA

"Open Innovation" yarışması 3 kategoriye odaklanıyor: 1'inci kentsel alanlarda lojistik verimlilik (operasyonel çözümler), 2'nci Yeşil Şehir ve şehir yaşamı (yasal düzenlemeler), 3'üncü Dijital lojistik (yazılım ve IT çözümleri). DHL bu yarışmayla farklı alanlardan uzmanları, akademisyenleri, politikacıları, kamu otoriterelerini ve büyük kentlerde yaşayan insanları Şehir Lojistiği alanında düşünmeye ve tartışmaya çağırıyor. Tüm fikirler ve deneyimler web tabanlı açık bir forumda tartışılacak. 18 Ekim 2011 tarihinden itibaren www.dhl.com/citylogistics-oi adresinde açılan platforma en son başvuru tarihi ise 28 Kasım 2011. Farklı alanlara ve özgeçmişlere sahip uzmanlardan oluşan jüri, aralık ayında başvuruları değerlendirecek ve 2012 yılının ilk çeyreğinde kazanan yarışmacıları açıklayacak. DSI'nin Şehir Lojistiği Ekibi süreci yürütecek ve uzmanlar ile birlikte taşıma, dağıtım, IT yapıları ve kentsel düzenlemeler konularında yeni çözümler geliştirilmesine liderlik edecek..

Yarışma Kategorileri

Kentsel alanlarda lojistik verimlilik: Malların ve hizmetlerin lojistik akışları sınırlı çevrelerin içinde ve dışında nasıl geliştirilebilinir? Gelecekte hangi yeni lojistik zorluklar bekleniyor?

Yeşil Şehir ve kent yaşamı: Yeşil Şehir'in gerçek tanımı nedir ve neleri gerektiriyor? Önümüzdeki 50 yıl içinde bir şehrin karşılaşacağı zorluklar neler ve bu zorluklar için nasıl düzenlemeler gerekiyor?

Dijital lojistik: Hangi IT çözümleri trafik yönetimi, trafik tahmini ve depo yönetimi gibi alanlarda lojistik hizmetlerinin iyileştirilmesine katkı sağlayabilir? Yeni nesil akıllı IT çözümleri nedir?

Kaynak: Transport

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr