Havayolu

EASA YÖNETİMİNDEN SİVİL HAVACILIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE ZİYARETEASA YÖNETİMİNDEN SİVİL HAVACILIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE ZİYARET

Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) İcra Direktörü Patrick Goudou ve beraberindeki EASA heyeti 28 Ekim 2011 tarihinde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nü ziyaret etti.
 
Türkiye ile EASA arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesi kapsamında yapılan görüşmeye, SHGM  yetkililerinin yanısıra Genelkurmay Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve DHMİ Genel Müdürlüğü gibi ilgili sivil/asker paydaşların temsilcileri katılmıştır.
 
SHGM ile EASA arasında 2009 yılında imzalanan ve sadece uçuşa elverişlilik konularını içeren mevcut Çalışma Düzenlemesi (Working Arrangement) kapsamına ATM/ANS alanının dâhil edilmesinin görüşüldüğü toplantıda, EASA ile ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla çeşitli konular üzerinde durulmuştur.
 
Bu çerçevede, mevcut düzenlemeye getirilmesi önerilen değişikliklere ilişkin olarak, EASA tarafından sunulacak taslak öneri metni üzerinde ulusal seviyede gerekli değerlendirme ve koordinasyonun yapılması ve sonrasında görüşmelere devam edilmesi konusunda prensip kararı alınmıştır.
 
Ayrıca, Eurocontrol ESIMS denetimlerinden EASA standardizasyon denetimlerine geçiş sürecine ilişkin ülkemiz endişe ve itirazları da toplantıda gündeme getirilerek, konunun AB Komisyonu ile Genel Müdürlüğümüz tarafından 18 Kasım 2011 tarihinde İstanbul'da düzenlenecek olan Ortak seminerde detaylıca ele alınması da kararlaştırılmıştır.
 
Öte yandan, EASA ile yapılan görüşmelerde; ülkemiz deneticilerinin üçüncü ülkelere yapılacak EASA standardizasyon denetimlerine gözlemci olarak katılması ve EASA bünyesinde Ülkemizden temsilci bulundurulması gibi konular üzerinde mutabık kalınmış olup, çeşitli alanlarda ortak çalıştaylar düzenlenmesi konusunda da fikir birliğine varılmıştır.
 
Ayrıca, SAFA programına Ülkemiz katkısından duyulan memnuniyet de EASA yetkilileri tarafından ifade edilerek, mevcut işbirliğinin geliştirilerek sürdürülmesi konusunda da mutabık kalınmıştır.

Kaynak: SHGM

Şenlikköy Mahallesi Saçı Sokak, No: 4 / F Florya 34153 Bakırköy İSTANBUL
+90 212 663 62 61
+90 212 663 62 72