Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Ekonomi / İş Dünyası / TÜRKİYE İLE KAZAKİSTAN ARASINDA ORTAK SANAYİ BÖLGESİ KURULUYOR

TÜRKİYE İLE KAZAKİSTAN ARASINDA ORTAK SANAYİ BÖLGESİ KURULUYOR

TÜRKİYE İLE KAZAKİSTAN ARASINDA ORTAK SANAYİ BÖLGESİ KURULUYOR24.10.2011

Türkiye ile Kazakistan arasında ekonomik işbirliği mutabakat zaptını Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve Kazak meslektaşı Yesekeşev imzaladı. 10 milyar dolarlık ticaret hedefleyen iki ülke arasında ‘ortak sanayi bölgesi’ kurulması da kararlaştırıldı.

Kazakistan ile Türkiye arasında ‘ortak sanayi bölgesi anlaşması’ imzalandı. Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Zirvesi’ne katılmak için Almatı’da bulunan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile Kazak meslektaşı Aset Yesekeşev bir araya geldi. Zirve öncesi Ankara Oteli’nde bir araya gelen Bozdağ ve Yesekeşev, Kazakistan ve Türkiye arasındaki ekonomik ilişkileri ele aldı. Görüşmeler sonrası iki ülke arasında ‘ortak sanayi bölgesinin’ kurulması ve ekonomik işbirliği mutabakat metni imzalandı. Bekir Bozdağ burada yaptığı açıklamada, Kazakistan’ın 20 yıl gibi kısa bir sürede yaptığı atılımlardan dolayı Türkiye olarak gurur duyduklarını söyledi.

Önemli bir potansiyel var

“Kazakistan bölgedeki en önemli siyasi ve ekonomik ortaklarımızdandır” diyen Bozdağ, 2009 yılında Türkiye ve Kazakistan arasında imzalanan ‘Stratejik Ortaklık Anlaşması’nın ilişkilere yeni bir boyut kazandırdığını belirtti. Kazakistan ile hızlı gelişmekte olan ticari ve ekonomik ilişkilerin çeşitlenip derinleşmesi için önemli potansiyel olduğunun altını çizen Bozdağ, şunları söyledi: “Kazakistan’daki sanayi bölgelerinin gerek inşası gerekse de işletmelerine büyük önem veriyoruz. Ziyaret vesilesi ile imzalanan Kazakistan’daki sanayi bölgelerinin kurulmasına ilişkin mutabakat zaptı ile bu alandaki işbirliğimizin temellerinin atılmasından memnuniyet duyuyoruz.”  Yılın ilk 8 aylık döneminde Kazakistan ile Türkiye arasında 2.6 milyar dolar ticaret hacmine ulaşıldığını ifade eden Bozdağ, yıl sonu itibariyle ticaret hacminin 4 milyar dolara çıkartılmasını hedeflediklerini ifade etti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in ticaret hacminin 10 milyar dolara çıkarılmasını istediklerini anlatan Bozdağ “Devlet Başkanlarımız tarafından koyulan hedef doğrultusunda ikili ticaret hacmimizin 10 milyar dolara çıkarılması amacıyla gerekli gayretleri göstermeye devam etmeliyiz” dedi.

Kaynak:Star

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr