Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Dünyadan / KORSANLIKLA MÜCADELEDE SİLAHLI GÜÇ ÇAĞRISI

KORSANLIKLA MÜCADELEDE SİLAHLI GÜÇ ÇAĞRISI

KORSANLIKLA MÜCADELEDE SİLAHLI GÜÇ ÇAĞRISI12.09.2011

Uluslararası gemi sanayi ve nakliye birlikleri, ortak bir bildiri yayınlayarak Hint Okyanusu'nda korsanlıkla mücadelede silahlı güç oluşturulması için Birleşmiş Milletlere çağrıda bulundu.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'a mektup yazan dernekler, dünya ekonomisine ve denizcilik sektörüne milyarlarca dolar zarar ve yüzlerce rehineye mal olan korsanlık girişimlerinin durdurulması için somut bir adım beklediklerini dile getirdiler. Tamamiyle korsanların kontrolünde olan Hint Okyanusu'nu 'Vahşi Batı'ya benzeten dernekler, bu konuda silahlı birliklerin oluşturulması için çağrıda bulundu.

Yapılan çağrıda Avrupa Birliği, ABD, Güney Kore, İran ve Türk donanmalarının Hint Okyanusu ve özelliklede Aden Körfezi'nde çok iyi işler başardığı dile getirilirken, buna rağmen korsanlık girişimlerinde hızla artış yaşandığı belirtildi.

Birleşmiş Milletler silahlı gücünün kurulmasının daha etkili sonuçlar doğuracağını savunan yetkililer, bu girişimin barışı koruma faaliyetleri çerçevesinde yeni bir adım ve güç olacağını ifade etti.

Ayrıca Uluslararası Deniz Ticaret Odaları (International Chamber of Shipping), BIMCO, Intercargo ve Intertanko; durumun Somali'de uzun vadeli kalkınma çalışmalarını desteklemek için farklı ve etkili bir yol olduğunu savunuyor.

Kaynak: Deniz Haber

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr