Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Üye Şirketlerden / TÜRKİYE İLE TİCARETİ 35 KAT ARTINCA BANGLADEŞİ LOJİSTİK ÜS İLAN ETTİ

TÜRKİYE İLE TİCARETİ 35 KAT ARTINCA BANGLADEŞİ LOJİSTİK ÜS İLAN ETTİ

TÜRKİYE İLE TİCARETİ 35 KAT ARTINCA BANGLADEŞİ LOJİSTİK ÜS İLAN ETTİ12.09.2011

Bangladeş ile Türkiye'nin ticaret hacmi son 10 yılda 35 kat artarak 1 milyar 50 milyon dolara ulaştı. İlişkilerdeki artışı dikkate alan İnci Lojistik, bu ülkeyi lojistik üs ilan etti. Şirketin yurtdışı operasyonlardan sorumlu Bölge Müdürü Gürcan Çelik, Bangladeş'in hızla geliştiğine dikkat çekerek, "Bu ülkede uzun vadeli yatırımlar hedefliyoruz." dedi.

Bangladeş, 1971 yılında bağımsızlığını kazandıktan sonra sadece 'Bangladeş'e yardım konserleri'yle dünya gündeminde yer aldı. Ülkenin gidişatı ticaretin Batı'dan Doğu'ya kaymasıyla değişmeye başladı. Amerika ve Avrupa'nın yanı sıra Çin ve Hindistan'ın da mercek altına aldığı Bangladeş'in Türkiye ile ticareti son 10 yılda 35 kat artarak 1 milyar 50 milyon dolara ulaştı. Bu gelişme, Türk lojistik sektörünün de gözünden kaçmıyor. Son 5 yılda iki ülke arasındaki ticaret hacminin ortalama yüzde 35 arttığını gözlemleyen İnci Lojistik de Bangladeş'i lojistik üs ilan etti.

İnci Lojistik yurtdışı operasyonlardan sorumlu Bölge Müdürü Gürcan Çelik, Bangladeş'in başkenti Dakka'da düzenlediği toplantıda, şirketin faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Toplantıya, Türkiye Büyükelçisi Vakur Erkul, Bangladeş Ticaret Bakanlığı Ataşesi Monoj Kumar Roy ve Türkiye Bangladeş İş Adamları Derneği Başkanı Fikret Çiçek de katıldı. Gürcan Çelik, Türkiye'nin 6'da biri toprak büyüklüğüne sahip 165 milyon nüfuslu Bangladeş'e girmekle amaçlarının marka bilinirliğini artırmak olduğunu söyledi. Çelik, "Şu an iki ülke arasındaki ticaretten kazancımız 500 bin dolar. Ancak bu rakam 6 ayda oluştu. Bu ülkeyle ilgili uzun vadeli plan yapıyoruz. " dedi. Bangladeş'e ilk 21 yıl önce geldiğini ve o zaman iki ülke arasındaki ticaretin 3 milyon dolar olduğunu ifade eden Çelik, "Bu ülkede pazar hızlı gelişiyor. İnci Holding de bu ülkede uzun vadeli yatırımlar hedefliyor. Bu sebeple sosyal projelere de ağırlık vereceğiz." şeklinde konuştu. Türkiye, Ocak 2011'deki Davos zirvesinde lojistik alanında dünyada en hızlı büyüyen 10 ülke arasında gösterilmişti. Zirvede açıklanan rakamlara göre sektör 1.500 şirket ve 46 bin araçla Avrupa'nın en büyük filosuna sahip. 5 milyar Euro ciro yapan sektör, 400 bin kişiyi istihdam ediyor. Sektörün, 2023'te en az 50 milyar dolar ciro, 25-30 adet uluslararası lojistik markası ve 1,5 milyon kişilik istihdam hedefi bulunuyor.

Toplantıda konuşan Türkiye Bangladeş İş Adamları Derneği Başkanı Fikret Çiçek de, ülkedeki Türk yatırımcıların 2 binden fazla Bangladeşliyi istihdam ettiğini açıkladı. Çiçek, daha çok tekstil alanında faaliyet gösteren Türk şirketlerinin 35'inin derneğe üye olduğunu, toplamda ise 300'ün üzerinde şirketin bu ülkede faaliyet gösterdiğini kaydetti. Türkiye'nin Bangladeş Büyükelçisi Vakur Erkul ise iki ülke arasındaki ticaret hacminin 2011 sonunda da yüzde 30 artarak 1,3 milyar dolara ulaşacağını söyledi. Büyükelçi, bilhassa enerji, inşaat, makine aksanları, kimya ve tekstil sektöründe Türk yatırımcıları buraya çekmek istediklerini vurguladı. "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Kasım 2010'daki Bangladeş'i ziyaretinde meslektaşı Şeyh Hasina ile mutabakata varmış ve iki ülke arasındaki ticaret hacminin 2015'te 3 milyar dolara çıkacağını açıklamıştı. Bangladeş'te kilometre başına 1.100 kişi düşüyor. Bu rakam Türkiye'de 70. Ülkede nüfusun yarısı günlük 75 cent'in altındaki gelirle geçiniyor. Nüfusun yüzde 80'inden fazlasının günlük geliri ise 1 doların altında. Ülke, Himalayalar'daki minerallerin yağmurla ülkeye taşınması sebebiyle verimli topraklara sahip.

Rakamlarla İnci Lojistik

İstihdam 300
Ciro 60 milyon dolar (2010)
Taşınılan yük 34 bin konteynır (yıllık)
İzmir liman kapasitesi 2 milyon ton

Kaynak: Zaman