Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Denizyolu / İSKENDERUN LİMANI, ORTADOĞU İÇİN ÖNEMLİ

İSKENDERUN LİMANI, ORTADOĞU İÇİN ÖNEMLİ

İSKENDERUN LİMANI, ORTADOĞU İÇİN ÖNEMLİ27.07.2011

İTSO Yönetim Kurulu Üyesi Bedrettin Öz, Suriye’de yaşanan olayların sınır kent illerini olumsuz yönde etkilediğini söyledi.

Suriye ile Türkiye arasındaki vizelerin kaldırılmasının başta Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa gibi sınır iller arasında özellikle nakliye ve hizmet sektöründe iş hacmini önemli derecede arttığına dikkat çeken İTSO Yönetim Kurulu Üyesi Bedrettin Öz, “Ne yazık ki son üç ay içerisinde Suriye’de yaşanan olaylar ticari ilişkilerimizi sekteye uğrattı. Suriye’deki firmalarla sözleşme yapmamıza rağmen, verdiğimiz malların karşılığını alamaz duruma geldik ve zarara uğradık. Bir an önce Suriye’deki olayların durulmasını bekliyoruz” dedi.

İskenderun Limanı’nın özelleştirilmesine de değinen işadamı Öz, “İskenderun Limanı özelleştirilmesine rağmen yargı süreci devam ediyor. Ama en kısa sürede yasal süreç de sonuçlanacak ve liman ihalesini kazanan firmanın gerekli yatırımları yapması ile İskenderun tıpkı Mersin Limanı gibi hareketlenecek ve Ortadoğu’ya direkt transit taşımacılılık bizim bölgeden olacak. Körfez savaşından önce İskenderun Limanı’na gelen gemiler, son yıllarda Suriye’nin Lazkiye ve Ürdün’ün Akabe Limanları’na gitmeye başladı. İnşallah limanın çalışması ile bu gemilerin yeniden İskenderun Limanı’na gelmeleri sağlanacak. Çünkü Ortadoğu’ya en yakın liman İskenderun Limanı’dır” diye konuştu.

Kaynak: Deniz Haber

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr