Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Eğitim ve Etkinlikler / TÜRKLİM, KARİYER-PORT PROJESİNİ TANITTI

TÜRKLİM, KARİYER-PORT PROJESİNİ TANITTI

TÜRKLİM, KARİYER-PORT PROJESİNİ TANITTI25.07.2011

TÜRKLİM ve MYK tarafından hayata geçirilen Kariyer-Port Projesinin, düzenlenen bir toplantıyla tanıtımı yapıldı.

Türkiye Liman İşlemecileri Derneği (TÜRKLİM)ve Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından, başlatılan ve limancılık mesleğine yönelik başlatılan Kariyer-Port Projesi’nin tanıtımı yapıldı. 2008 yılında ilk olarak, TÜRKLİM ve MYK tarafından meslek standartları hazırlandı ve meslekler tespit edilerek 9 meslek standardı hazırlandı. Bu projeyle limancılık sektöründe hali hazırda çalışıp bir yeterlilik belgesine sahip olmayanlar ile, limancılık sektörüne girmek isteyenlerin mesleki niteliklerini belgelendirecekleri bir sınav ve belgelendirme merkezi kurulması hedefleniyor.

Bu projenin amaçları doğrultusunda hedef olarak, ilk başta zaman planını etkin biçimde uygulayabilmek için öncelikle TÜRKLİM’e üye liman işletmeleri ile birlikte çalışılacak. Limanların yanı sıra, projeye iştirak eden meslek yüksekokulu ile bu alanda faaliyet gösteren diğer meslek yüksekokulları, meslek liseleri ve üniversitelerin ilgili bölümleriyle işbirliği yapılacak. Ayrıca, proje kapsamında; liman çalışanları, meslek sahibi işsiz gençler ve bu alanda okuyan öğrenciler yer alacak. Limanlarda çalışan alan uzmanları, insan kaynakları sorumluları, proje çalışmalarına Proje Danışma Kurulu’nda görev alma, yeterlik hazırlama, sınav soru bankası hazırlama, sınav komisyonlarında görev alma gibi yollarla katılım ve katkı sağlanacak.

Projenin tanıtımının yapıldığı Marriott Asia Otel’de bir konuşma yapan TÜRKLİM Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Gürgenç, limancılıkta yaşanan değişimlerin nedenlerini anlattı. Gürgenç, bu değimleri; dünya ticaretinin büyümesine, konteynerleşme ve başka formdaki yük elleçleme şekillerinin ortaya çıkmasına, malların ulaşım zinciri içindeki hareketini yönetmeye ve takip etmeye yarayan yeni bilgi ve iletişim teknolojilerine, Multi-Modal taşıma sisteminin yaygınlaşmasına ve liman faaliyetlerinin gittikçe az sayıdaki küresel liman işletmecilerinin kontrolü altına girmesine bağladı. Gürgenç konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Limanlar son yirmi yılda hızlı bir gelişme kaydetmiştir ve dış ticaretimizin en önemli desteği olmuştur. Limanların temel felsefesinde değişim yaşanmaktadır. Artık hizmetin verilmesi yeterli olmamaktadır, verilen hizmetin kalitesi de ön plana çıkmıştır.”

Kaynak: Deniz Haber

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr