Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Havayolu / SHGM MİLENYUM PROJE HAZIRLIĞINA BAŞLADI

SHGM MİLENYUM PROJE HAZIRLIĞINA BAŞLADI

SHGM MİLENYUM PROJE HAZIRLIĞINA BAŞLADI22.07.2011

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü havaalanları için milenyum bir projeyi hayata geçirmek üzere çalışmalara başladı.

Havaalanlarının en büyük sorunu olarak görülen izinsiz yapılaşma ve bu yapılaşmadan kaynaklanan havaalanı maniaları. Uçakların iniş ve kalkışı sırasında tehlike arzederek havacılık güvenliğini zor durumda bırakan bu yapılaşmalaa uydudan çözüm geliyor.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü yeni bir proje düşünerek Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’a bilgi verdi. Projeye göre havalimanı ve havaalanı çevresinde uçuş güvenliğini tehlikeye atacak yapılaşmayı kontrol etmek amacıyla Türksat ile işbirliğine gidilecek. Havaalanlarını etrafındaki izinsiz yapılaşma Türksat uyduları aracılığıyla kontrol edilecek. Uydudan Türkiye’deki tüm havaalanları ve havalimanlarının çevreleri belirli aralıklarla fotoğraflanacak. Çekilen fotoğraflar bir önceki fotoğraflarla eşleştirilecek. Buna göre havaalanlarını çevresinde izinsiz yapılaşma başlaması halinde gerek mülki idare amirliği tarafından ve gerekse belediye ekiplerince anında müdahale edilecek.
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün bu projesi hayata geçmesi halinde havalimanları daha güvenli hale gelecek.

Bilindiği gibi özellikle Atatürk Havalimanı’nda Sefaköy bölgesindeki yapılaşmalar uçakların iniş kalkışına engel teşkil ettiği tartışılmış, bu bölgeye yönelik çeşitli çözüm önerileri sunulmuş ancak netice alınamamıştı. Atatürk Havalimanı’nın bir başka bölgesi Florya için de aynı tartışmalar yaşanmıştı. Özellikle FLY INN Alış-Veriş Merkezi için çok şeyler söylenmişti.
Tokat Havaalanı’nda bir cami minaresi de uçakların iniş-kalkışlarına mani olduğu için kesilmişti.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Havaalanları Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan bu proje genel müdür Bilal ekşi tarafından Binali Yıldırım’a sunuldu. Yıldırım’ın projeyi çok beğendiği bir an önce harekete geçilmesi talimatı verdiği belirtiliyor.

Kaynak: Lojiport

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr