Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Denizyolu / EGE PORTS, FLORİDALILARI BÜYÜLEDİ

EGE PORTS, FLORİDALILARI BÜYÜLEDİ

EGE PORTS, FLORİDALILARI BÜYÜLEDİ12.07.2011

Uluslararası İş Geliştirme eğitimi alan 42 öğrenci, rekor başarılar yakalayan Kuşadası Limanı’nı ziyaret ederek, yerinde inceledi.

ABD’nin en saygın eğitim kurumlarından biri olan Florida Üniversitesi’nde Uluslararası İş Geliştirme eğitimi alan 42 öğrenci,  Global Liman İşletmeleri’nin 2003 yılından bugüne kadar 18,5 milyon dolar yatırım yaparak, Türkiye’nin en başarılı ve modern turizm kapılarından biri haline getirdiği Kuşadası Limanı’nın (“Ege Ports”) başarısını yerinde incelemek üzere Türkiye’ye geldi.  Yatırımlar, liman operasyonları, tesisler ve rıhtım uzatma projeleri hakkında bilgi alan öğrenciler, bu yıl 628 sefer ve 773 bin 750 yolcu sayısına ulaşması beklenen Kuşadası Limanı’na hayran kaldı.

İşlettiği Ege Ports (Kuşadası Limanı), Port Akdeniz (Antalya Ticari ve Yolcu Limanı) ve Bodrum Limanı’nı, yaptığı yatırımlar ve kurduğu modern altyapı sistemleriyle Türk turizminin yükselen yıldızları haline getiren Global Liman İşletmeleri’nin başarısı, uluslararası ölçekte yoğun ilgi görüyor. Miami Limanı başta olmak üzere çok sayıda marina ve kruvaziyer limanına ev sahipliği yapan bölgede eğitim veren Florida Üniversitesi Uluslararası İş Geliştirme bölümünden 42 öğrenci, Ege Ports’un başarısını incelemek, organizasyon ve projeler hakkında bilgi almak üzere Kuşadası’na geldiler. Beraberlerindeki 2 öğretim üyesiyle birlikte Royal Caribbean Cruises’a ait Navigator of the Seas gemisiyle limana gelen öğrenciler, Global Liman İşletmeleri Pazarlama Direktörü Figen Semerciyan ve diğer yetkililerinden bilgi aldı. Öğrencilere, Ege Ports’a yapılan yatırımlar, elde edilen hızlı büyüme, liman operasyonları, tesisler ve rıhtım uzatma projeleri anlatıldı. Kuşadası Limanı’nın modern altyapısı ve elde ettiği başarıları hayranlıkla inceleyen öğrenciler, ziyaretin çok verimli geçtiğini vurguladı. 2009 yılında da aynı üniversiteden öğrenciler gelerek, Kuşadası Limanı’nı ziyaret etmişti.

Limancılıkta otorite haline geldik

Marina ve kruvaziyer işletmeciliği alanlarında uzmanlaşan bir bölgeden gelen öğrencilerin, Kuşadası Limanı’nı beğeniyle incelemesinden gurur duyduklarını belirten Ege Ports Genel Müdürü Aziz Güngör, “Global Liman İşletmeleri’nin Türkiye’deki limancılık anlayışına getirdiği yepyeni boyut, işlettiği limanları başarıya taşırken, uluslararası alanda da saygınlık kazandırıyor. Sadece Türk turizmini geliştirmekle yetinmiyor, limancılıkta uluslararası otorite haline geliyoruz. Florida Üniversitesi’nden gelen öğrencilerin, Kuşadası Limanı’nı bir laboratuvar olarak görmeleri, bu açıdan bize gurur veriyor” diye konuştu.

Gemi ve yolcu sayısında rekor artış

Kuşadası Limanı’nın, 2003 yılında gerçekleştirilen özelleştirme sonrası Global Liman İşletmeleri’ne devrolmasıyla, limana gelen gemi ve yolcu sayısı her yıl istikrarlı bir şekilde arttı. Özelleştirme öncesi 300 olan yıllık gemi sayısının 2011 yılı sonu itibarıyla 628’e, 250 seviyelerinde olan yolcu sayısının ise 773 bine çıkması bekleniyor. Bugüne kadar limana yapılan yatırım miktarı 18,5 milyon dolara ulaşırken, yatırım kapsamında terminal binası büyütüldü, butik alışveriş merkezi eklendi.

Saygın ödüllere layık görüldü

Ege Ports, başarılarına paralel olarak çok sayıda saygın ödülün de sahibi oldu. Bugüne kadar Lloyd’s List Türkiye Denizcilik Ödülleri’nde “Yılın Turistik Yolcu Limanı”, “Altın Çıpa Skalite” ödüllerine layık görülen Ege Ports, Uluslararası Kruvaziyer İşletmecileri Birliği tarafından “Dünyanın En Güvenli Limanı” olarak seçildi. Ege Ports son olarak, dünyanın en prestijli turizm ve gezi ödülleri olan World Travel Awards’ta bu yıl  “Dünyanın Lider Yolcu Limanı” ve “Avrupa’nın Lider Yolcu Limanı” kategorilerinde aday gösterildi.

Kaynak: Lojiport

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr