Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / ESO, TAŞIMACILIK PROJESİNE ORTAK OLDU

ESO, TAŞIMACILIK PROJESİNE ORTAK OLDU

ESO, TAŞIMACILIK PROJESİNE ORTAK OLDU07.07.2011

Eskişehir Sanayi Odası, (ESO) üyelerine ihracat konusunda destek olmak ve ucuz ihracat yapmalarını sağlamak amacıyla Batı Anadolu Lojistik Organizasyonlar, (BALO) projesine ortak olma kararı aldı.
 
ESO’nun yanı sıra Eskişehir Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü (EOSB)’nün de ortak olacağı proje ile Eskişehirli sanayicilerin ve ihracatçıların lojistik maliyetlerinde avantaj sağlanması bekleniyor. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) çatısı altında kurulan BALO Şirketi’ne ESO ve EOSB’nin toplamda 500 bin TL ile ortak olunacağı bilgisini veren ESO Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Özaydemir, “Gerçekleştirdiğimiz birçok proje ile sanayicilerimizin yanında olan odamız ve Bölge Müdürlüğümüz, yine sanayicilerimizin çıkarlarını gözeterek BALO şirketine ortak olma kararı almıştır. Şirketin çalışmaya başlamasıyla taşıma alanında ülkemizin en ciddi projelerinden biri olan BALO projesinin sanayicilerimizin lojistik maliyetlerinde avantajlar sağlanması beklenmektedir.” dedi.

BALO sistemi ile sanayicinin ürettiği ürün, kapılarından konteynırlarla alınarak yüklerin demiryolu ile Bandırma’daki Konsolidasyon Merkezi’ne geleceğini ve buradan da Avrupa’daki varış noktalarına tasnif edileceğini belirten Özaydemir, yüklerin daha sonra da Tekirdağ üzerinden Orta Avrupa’daki varış noktalarına ulaştırılacağını ifade etti.

Proje sayesinde Marmara, Ege, Batı Anadolu, İç Anadolu Bölgeleri ile Trakya’da faaliyet gösteren fabrikaların ürünlerini Orta Avrupa’ya demiryoluyla daha kısa sürede ve ekonomik olarak ulaştıracağını vurgulayan Özaydemir, “Bin 187 kilometre olan demiryolu mesafesinin 512 kilometreye düşeceği, proje sayesinde Türkiye’nin Avrupa ülkelerine olan uzaklığı 675 kilometre azalacaktır.

BALO ile odamıza üye firmalarımız hem daha ucuza hem de daha kısa sürede ürünlerini Avrupa’ya gönderebilecektir. Lojistik alanında ise ortalama yüzde 30 tasarruf sağlanması beklenmektedir.” diye konuştu.

Kaynak: Ulasim Online

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr