Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Havayolu / UKRAYNA İLE HAVA ULAŞIMINDA SEFER ARTIŞI

UKRAYNA İLE HAVA ULAŞIMINDA SEFER ARTIŞI

UKRAYNA İLE HAVA ULAŞIMINDA SEFER ARTIŞI01.07.2011

Yurt dışı uçuşların arttırılması amacıyla ikili havacılık müzakerelerini sürdüren Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Ukrayna ile mevcut anlaşmasını revize ederek, sefer artışlarını içeren ve kargo taşımacılığındaki kısıtlamaları kaldıran yeni bir anlaşma imzaladı.

SHGM Genel Müdür Yardımcısı Bahri Kesici ve Ukrayna Sivil Havacılık Yönetimi Başkan Yardımcısı Yurii Solonchuk başkanlığındaki heyetlerin 22-23 Haziran 2011 tarihlerinde Kiev'de gerçekleştirdikleri müzakereler sonunda, iki ülke arasındaki mevcut düzenlemelerin yerine geçen yeni bir "Mutabakat Zaptı" imzalanmıştır. 

Parafe edilen yeni Hava Ulaştırma Anlaşması ile, belirlenen tarifeli sefer noktalarında bir değişiklik olmamış, ancak belirlenen hatlarda düzenlenecek operasyonların frekansı ve kapasitesi konusunda havayolu işletmelerinin mutabakata varması gerekliliği kaldırılmıştır.

Ülkemizin tayin edilen havayolu işletmeleri, İstanbul ve Ankara çıkışlı olarak Kiev, Dnipropetrovsk, Odesa, Simferopol, Donetsk, Kharkiv ve Lviv'e, Ukrayna'nın  tayin edilen havayolu işletmeleri ise; Kiev, Dnipropetrovsk, Odesa, Simferopol, Donetsk, Kharkiv ve Lviv çıkışlı olarak İstanbul ve Ankara'ya tarifeli yolcu uçuşu gerçekleştirme hakkına sahiptir.

Bu kapsamda, iki ülke arasındaki seferlerin uçak tipi kısıtlaması olmaksızın İstanbul-Kiev hattında haftada 16 frekans, İstanbul-Odesa hattında haftada 14 frekans ve diğer hatlar için ise haftada 7'şer frekans olması konusunda anlaşma sağlanmıştır.

Kargo seferlerinde ise, iki ülkenin tayin edilen taşıyıcılarına herhangi bir frekans ve hat kısıtlaması olmaksızın iki ülke arasında tarifeli kargo seferleri düzenleme hakkı verilmiştir.
 
Söz konusu yeni anlaşma ayrıca, tayin edilen taşıyıcıların üçüncü taraf dâhil olmak üzere; kod paylaşımı, bloke yer ve diğer ticari uygulamalar gibi pazarlama uygulamalarına katılabilmesine de olanak vermektedir.
 
Ayrıca, işletmelerinin slotlarını operasyonlar başlamadan en az 10 gün önce koşulsuz konfirme etmesi gerektiği ile ilgili önceki anlaşmadaki madde kaldırılarak, yerine ICAO'nun da tavsiye ettiği gibi  "slot taleplerinin ulusal ve uluslararası düzenlemeler çerçevesinde eşit ve adilane paylaşım, karşılıklılık, şeffaflık ve ayrımcılık yapmama ilkeleri çerçevesinde değerlendirileceği" maddesi eklenmiştir.

Kaynak:SHGM