Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / ULAŞTIRMA BAKANI SAYIN M. HABİB SOLUKUN 1 TEMMUZ DENİZCİLİK VE KABOTAJ BAYRAMI MESAJI

ULAŞTIRMA BAKANI SAYIN M. HABİB SOLUKUN 1 TEMMUZ DENİZCİLİK VE KABOTAJ BAYRAMI MESAJI

ULAŞTIRMA BAKANI SAYIN M. HABİB SOLUKUN 1 TEMMUZ DENİZCİLİK VE KABOTAJ BAYRAMI MESAJI 01.07.2011

Ulaştırma Bakanı Mehmet Habib Soluk, Denizcilik ve Kabotaj Bayramı nedeniyle yazılı bir mesaj yayınladı.

Türkiye karasuları ve limanları arasında deniz taşımacılığı ile ticaret haklarını yabancıların kontrolünden kurtararak, bu hakları yalnızca Türk gemi ve vatandaşlarına tanıyan Kabotaj Kanunu'nun kabul edilişinin 85’inci yılını kutluyoruz.
 
Başta denizcilerimiz olmak üzere ulusumuzun Kabotaj ve Denizcilik Bayramı’nı tebrik ediyorum.
 
Ancak, “bayram”ın anlamlı hale gelmesi, denizin dilini konuşmakla, denize ve denizciliğe yatırım yapmakla, milletimize yeniden denizci millet kimliğini hatırlatmakla mümkündür.
 
Ülkesi kara listede olan, tersaneciliği tek bölgeye sıkışmış, deniz turizminden yeterince pay alamayan, deniz güvenliğine yönelik gerekli sistemleri kuramamış, denizcileri pahalı yakıt kullanan, balıkçı barınakları harap hale gelmiş, iç sularından bihaber, uluslar arası denizcilik örgütlerinde sözü geçmeyen, denizcilik idaresi denizci olmayanlara teslim edilmiş bir ülkenin 1 Temmuz Denizcilik Bayramı kutlamaları da buruk olurdu, diye düşünüyorum.
 
Köklü geleneği ve büyük bir tarihi geçmişi olan Türk denizciliğinin geliştirilmesi, deniz ticaret filomuzun uluslararası alanda rekabet gücünün yükseltilmesi, global rekabet ortamında gücümüzü ve ekonomik etkinliklerimizi de artırıyor.
 
Bu nedenledir ki; 1 Temmuz’da artık, gerçek anlamına yakın bir bayram kutluyoruz bugün…
 
Nice bayramlara…
 
M. Habib SOLUK
Ulaştırma Bakanı
 

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr