Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Üye Şirketlerden / OMSAN İÇİN OTOMOTİV LOJİSTİĞİNDE TÜM YOLLAR BAŞARIYA ÇIKIYOR

OMSAN İÇİN OTOMOTİV LOJİSTİĞİNDE TÜM YOLLAR BAŞARIYA ÇIKIYOR

OMSAN İÇİN OTOMOTİV LOJİSTİĞİNDE TÜM YOLLAR BAŞARIYA ÇIKIYOR22.06.2011

OMSAN Lojistik yetişmiş insan gücü, otomotiv endüstrisi tecrübesi, bilgisi, teknolojik-operasyonel alt yapısıyla otomotiv ana ve yan sanayine entegre lojistik hizmeti sunuyor. Türkiye, Fransa, Romanya ve Rusya'daki şirketleri ve diğer ülkelerdeki stratejik iş ortakları vasıtasıyla otomotiv lojistiğinde çok geniş bir coğrafyaya uzanabilen şirket, yenilikçi çözümleriyle sektörün rekabet gücünün artmasına da katkı sunuyor.

OMSAN Lojistik Genel Müdürü Osman Küçükertan, bitmiş araç lojistiği kapsamında; özmal ve tedarikçi araç filolarıyla uluslararası karayolu ve denizyolu nakliyesi, uluslararası tren taşımacılığı, araç stok ve PDI hizmeti, yetkili satıcılara dağıtım, sigorta ve hasar yönetimi hizmetleri verdiklerine dikkat çekiyor. OMSAN'ın teknolojik alt yapısı sayesinde araçların şasi numarası ile takip edildiğini vurgulayan Küçükertan, bu sayede araçların durumu hakkında zamanında ve doğru raporlama yapılabildiğine işaret ediyor.

OTOMOTİVİ INTERMODAL TAŞIMACILIKLA BULUŞTURDU

Müşterilerine farklı ve yaratıcı çözümler sunmayı hedefleyen OMSAN Lojistik'in otomotiv sektörünün kullanımına sunduğu en önemli hizmetlerden birisinin intermodal taşımacılık olduğunu söyleyen Osman Küçükertan, “2002 yılından bu yana Türkiye - İzmit (Köseköy) ve Almanya - Köln hattında deneme seferleri ile başlattığımız intermodal taşımacılık hizmetimiz, hâlihazırda her gün karşılıklı hareket eden blok tren taşımalarına dönüştü” diye konuşuyor. Küçükertan, 340 adet swap body ve 205 adet vagon ile İzmit Köseköy demiryolu hattına paralel gümrüklü ve gümrüksüz 13bin metrekarelik bir terminal alanı üzerinde intermodal taşımacılık operasyonlarını gerçekleştirdiklerini vurgulayarak, yıllık 16 bin swap body taşıma hacmine ulaştıklarına dikkat çekiyor.

OYAK RENAULT'A 9 YILDIR MILK RUN HİZMETİ SUNUYOR

Osman Küçükertan, otomotiv endüstrisinin tedarik zinciri ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik geliştirdikleri bir diğer özel çözüm olarak Oyak Renault için yürüttükleri Milk Run projesini gösteriyor. Küçükertan'ın aktardıklarına göre 2002 yılında başlayan bu proje çerçevesinde;  hattın üretim planına göre tespit edilen zamanlamalara uygun olarak, Türkiye'deki tedarikçilerinden malzemeler toplanıyor ve bu malzemeler OMSAN'ın Tuzla deposunda konsolide edildikten sonra üretim hattına sevkediliyor. Ana sanayiye yapılan sevkiyatlardan sonra boş ambalajlar için süreç tersine işletilirken, sistem dâhilinde ana sanayiye dolu olarak sevk edilen ambalajların tesliminden sonra aynı sayıda ve aynı özellikte boş ambalajlar ana sanayiden alınarak kullanılmak üzere  tedarikçi firmalara  teslim ediliyor.


YARATICI ÇÖZÜMLERLE PORTFÖYÜNÜ BÜYÜTÜYOR

OMSAN Lojistik, “Lojistikte yaratıcı çözüm ortağınız” sloganıyla; uluslararası teknik standartlara sahip, farklı özelliklerde 1300 özmal aracı, güçlü intermodal taşıma filosu, 2 adet helikopteri, 1 adet kuru yük gemisi ve 1000'i aşkın onaylı tedarikçisi ile yurt içi ve yurtdışında toplam 785 bin metrekarelik kapalı ve açık alandan oluşan lojistik merkezleri ile başta otomotiv, beyaz eşya, inşaat, akaryakıt, çimento, tekstil ve iletişim sektörlerinin öncü firmalarına lojistiğin her alanında hizmet sunuyor.  OMSAN Lojistik gösterdiği yüksek performans nedeniyle; Capital Dergisi'nin “En Değerli 100 Marka” araştırmasında 48. sırada yer alarak lojistik sektörünün en değerli markası, Capital Dergisi'nin “500 Büyük Özel Şirket” araştırmasında 263. sırada yer alarak, lojistik sektöründeki en büyük şirketlerden biri, yine Capital Dergisi'nin “Türkiye'nin En Beğenilen Şirketleri” araştırmasında lojistik sektörünün en beğenilen üç şirketinden biri olarak seçildi. Fortune Dergisi'nin 500 büyük özel şirketi belirlediği “Fortune Türkiye 500” araştırmasında 203. sırada yer alan şirket, Logitrans 2010 Lojistik Ödülleri'nde “Uluslararası Lojistik İşletmecileri” dalında birincilik ödülü ve “Yurtiçi Taşıma Organizatörleri” dalında takdir ödülü kazandı.


OMSAN İLE ARABALAR DA TATİL YAPIYOR

Pegasus işbirliğiyle, 2010 yılında otomotiv lojistiği kapsamında Arabam Tatilde projesini devreye alan OMSAN Lojistik, tatil yolunda araç kullanmak istemeyen ancak tatil süresince araçlarını yanlarında isteyen tatilcilere güzel bir fırsat sunuyor. Yoğun ilgi gören bu yenilikçi çözümü, 2010 yılında sadece  Bodrum için sunan OMSAN, bu yıl hizmet noktalarına Antalya ve İzmir'i de ekledi.

Aracını,  İstanbul'un her iki yakasında bulunan OMSAN teslimat noktalarında veya İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nda bagajlarında bulunan yüklerle birlikte OMSAN yetkilisine teslim eden tatilciler,  Bodrum için, dilerlerse uçaktan iner inmez Bodrum Havalimanı'ndan, dilerlerse ertesi gün Bodrum'da bulunan OMSAN teslimat noktasından, Antalya'da Antalya Havalimanı'ndan, İzmir'de ise Adnan Menderes Havalimanı'ndan teslim alabiliyor. Ayrıca tatilciler, dönüşlerinde de “Arabam Tatilde” hizmetinden aynı şekilde faydalanabiliyor. 

Kaynak: UTA Lojistik

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr