Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Dünyadan / İNGİLTEREDEN UPSE HAVAALANI YASAĞI

İNGİLTEREDEN UPSE HAVAALANI YASAĞI

İNGİLTEREDEN UPSE HAVAALANI YASAĞI20.06.2011

İngiltere güvenlik kaygıları nedeniyle kargo ve ileti şirketi UPS'in ülkedeki bazı havaalanlarını kullanmasını yasakladı.

Ancak Ulaşım Bakanlığı, söz konusu havaalanlarının ismini vermedi ve endişe duyduğu güvenlik zaaflarına ilişkin bir açıklama yapmadı. İlgili Konular İngiltere UPS kararın kendisine yardımcı olacağını düşündüğünü ve eksikliklerini gidermek üzere çalıştığını söyledi. UPS'in cuma günü yaptığı açıklamada, müşterilerine İngiltere'den gelecek gönderilerin gecikmeye tabi olacağını ifade etti.

Şirket adına yapılan açıklamada, "Bazı birimlerin çalışmasına geçici olarak son verildi, bu da bazı durumlarda gönderilerin gecikmesine yol açtı" dendi.UPS, hükümetin kararının belli bir tehdit değil, genel güvenlik denetimleri çerçevesinde verildiğini söyledi.

Kargo uçağına saldırı endişesi

Uluslararası güvenlik kurumları, kargo uçaklarının terör saldırılarına açıklığı konusunda endişeli. Geçen yıl, Yemen'e hareket eden kargo uçaklarında toner kartuşlarının içine saklanmış iki bomba bulunmuştu.Bombalardan biri Dubai'deki bir FedEx binasında, diğeri ise İngiltere'deki bir UPS deposunda keşfedilmişti.Yetkililer, bombaların çalışır durumda olduğunu ve uçuş sırasında patlayabileceğini açıklamıştı.İngiltere Ulaşım Bakanlığı'nın açıklamasında başka şirketlerden bahsedilmedi.

Kaynak: Ulasim Online

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr