Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / İZMİR, DENİZ VE FUARLA SIÇRAMA YAPACAK

İZMİR, DENİZ VE FUARLA SIÇRAMA YAPACAK

İZMİR, DENİZ VE FUARLA SIÇRAMA YAPACAK31.05.2011

Yüzyıllardır Anadolu'nun dünyaya açılan kapısı olan İzmir, kaybettiği bu özelliğini tekrar ele geçiriyor.

Alsancak Limanı'nı büyütmeye hazırlanan şehirde ayrıca Çandarlı'da yapılacak olan 12 milyon konteynırlık liman ve de Akdeniz'in en büyük limanlarından birinin temeli atıldı. Türkiye'nin liman kapasitesinin iki katı büyüklüğünde olacak Çandarlı Limanı şu anda Türk limanlarına yanaşamayan büyük gemilere de ev sahipliği yapacak. Böylece bir aktarma limanına da sahip olacak İzmir, Yunanistan'ın Pire Limanı'nın bu özelliğini elinden almış olacak. Ulaştırma eski Bakanı Binali Yıldırım, projenin 750 günde tamamlanacağını belirtmiş ve temelini de geçtiğimiz haftalarda atmıştı.

2023 HEDEFİ İÇİN LİMAN ŞART

Deniz Ticaret Odası İzmir Şube Başkanı Geza Dologh, Türkiye'nin 2023'te ihracat hedefinin 500 milyar dolar olduğunu hatırlatarak, "Bu yükler nereden taşınacak. Limanlara ihtiyacımız var. Mevcut limanlar dışında Çandarlı gibi liman projelerinin de yapılması zorunlu" dedi. İzmir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise "Çandarlı Limanı daha çok güney Marmara ve Kuzey Ege'ye hitap edecek. Ancak İzmir Limanı hem İzmir'e hem de Doğu Ege'ye ve güneyine hitap edecek. İkisinin de karşılayacağı yük var" diye konuştu.

Körfez'de denize girilecek

"Yüzülebilir bir körfez hedefliyoruz" diyerek Alsancak Limanı'nın yanında denize girilebileceğini söyleyen Kocaoğlu, "TCDD ile protokol imzalandı. Dere ağızlarını temizleyeceğiz. Körfezin suyunu temizleyeceğiz. Körfezi denize girilebilir bir hale getirmeyi amaçlıyoruz" dedi.

Kruvaziyer hedefi 1 milyon

İzmir'in petro-kimyadan, demir çeliğe kadar bir çok alanda Türkiye'nin en büyük sanayisine sahip olduğunu söyleyen İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş'ı İzmir için en fazla heyecanlandıran proje kruvaziyer turizmi ve limanı. Kruvaziyer turizmiyle gelen turist rakamının sıfırdan bugünlere geldiğini söyleyen Demirtaş'ın hedefi milyona ulaşmak. Yıl sonunda 600 bin yolcu hedefini aşacaklarını söyleyen Demirtaş, "İzmir, Akdeniz çanağının en önemli ve mutlaka uğranması gereken limanları arasına ismini yazdırdı. Bu hedefi daha yukarılara taşımamız için limanın eksiklerinin bir an önce tamamlanması gerekiyor. Yeni bir liman projesi hazırladık. Odamızın kruvaziyer turizmini geliştirmek için yaptığı çabaların sonucunda, 2010 yılında 141 seferde 355 bin 899 yolcu geldi. 24 Mayıs 2011 itibari ile 64 sefer ile 132 bin 460 yolcuyu şimdiden ağırladık" dedi.

"Akdeniz'in fuar merkezi olacağız"

337 bin metrekare alan üzerine kurulu bir fuar merkezi yapacaklarını belirten Kocaoğlu, "35'e yakın fuar yapıyoruz. Ama alanımız yeterli değil. İzmir'i tekrar Akdeniz çanağının fuar merkezi yapmayı planlıyoruz. Mermer fuarı düzenledik örneğin. Dünyada birinciyiz" dedi. Gaziemir'de yapılacak yeni fuar alanının altı hole sahip olacağını söyleyen Kocaoğlu, 13 bin metrekarelik de sergi alanı bulunacağını kaydetti. Kocaoğlu, 30 bin metrekarelik alanın da rezerv alanı olarak bırakıldığını söyledi. Şehrin içindeki meşhur İzmir fuar alanına 8-10 bin kişilik bir kongre merkezi yapacaklarını da söyleyen Kocaoğlu, "Restore edip Kongre Merkezi yapacağız" dedi. İzmir'de hazırlanan büyük projelerden biri de 'Gökdelenler Bölgesi'. Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu projeyi şu sözlerle anlattı:

"5 bin dönümlük bir Gökdelenler Bölgesi projemiz hayata geçiyor. Orada gökdelenler, oteller, turizm tesisleri, AVM'ler yapılacak. Şu anda gayrimenkul firmaları tarafından hazırlanan 8-10 tane proje var. Her biri en az 100-200 milyon liralık projeler."

Kaynak: Deniz Haber

 

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr