Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Eğitim ve Etkinlikler / İSKENDERUNA DENİZCİLİK FAKÜLTESİ MÜJDESİ

İSKENDERUNA DENİZCİLİK FAKÜLTESİ MÜJDESİ

İSKENDERUNA DENİZCİLİK FAKÜLTESİ MÜJDESİ20.05.2011

Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) ve İskenderun Deniz Ticaret Odasının (İDTO) katkıları ile İskenderun'da Denizcilik Fakültesi kurulacağını söyledi.

İskenderun'da denizcilik fakültesi kurulacak

İskenderun Körfezi'nin her anlamda çok geliştiğini belirten Güder, ''Bizler de artan bu potansiyel karşısında üniversite olarak İskenderun'a Denizcilik Fakültesi kurmak istedik. Burada kurulacak fakülte içerisinde gemicilik, gemi inşaatı, gemi güverte gibi yüksek okullar da açılacak'' diye konuştu.

İTSO Başkanı Halil Şahin ise fakültenin maliyetinin yaklaşık 16 milyon lira olacağını ifade ederek, ''Biz iş adamları olarak eğitime her zaman destek olmaya devam edeceğiz. İlk etapta bizim katkımız İDTO ile birlikte 3 milyon lira olacak. Gerisini DPT ve üniversite karşılayacak'' dedi.

İDTO Başkanı Bülent Kavsak da denizcilik sektörünün Körfez'de ve dünyada hızlı bir büyüme sürecine girdiğini vurgulayarak, bu anlamda sektöre kalifiye eleman ve personel yetişecek olmasının kendilerini memnun edeceğini dile getirdi.

Yapılan konuşmaların ardından Rektör Güder, İTSO Başkanı Şahin ve İDTO Başkanı Kavsak protokole imza attılar.

Kaynak: Deniz Haber