Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Ekonomi / İş Dünyası / İHRACATIN YILDIZLARI TAÇLANDI

İHRACATIN YILDIZLARI TAÇLANDI

İHRACATIN YILDIZLARI TAÇLANDI04.05.2011

Türkiye ihrcatının maratonu “İhracatın Yıldızları 2010 Ödülleri” sahiplerini buldu. Dünya Gazetesi ve DHL Express işbirliği ile düzenlenen ve Akbank’ın ana sponsorluğunu üstlendiği yarışmada 4 kategoride 18 ödül verildi.

Türkiye Ekonomisinde ihracat payının artırılmasına öncülük eden Aktaş Holding “Yılın İhracatçısı” ödülünü aldı.

Türkiye ihracatının geliştirilesi ve ihracatın ülke ekonomisindeki payının artırılması amacıyla gerçekleştirilen “İhracatın Yıldızları” yarışması sektörde yer alan firmaları ödüllendirerek teşvik etmeyi amaçlayan “İhracatın Yıldızları 2010” yarışmasında bu yıl 4 kategoride toplam 18 ödül sahiplerini buldu.

443 firmanın başvurduğu İhracatın Yıldızları yarışmasında ilk etapta jüri tarafından 40 finalist belirlendi. Finalistler arasında ödül almaya hak kazanan 18 firma ise düzenlenen tören ile ödüllerini aldılar. Törende ilk olarak söz alan Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ, geleneksel ürünlerin büyük miktarda ihraç eden firmalardan çok Türkiye’den yeni ve farklı ürünlerin ihracatını yapanların ödüllendirildiğine dikkat çekerek, “İhracatın Yıldızları yarışması, Türkiye’de bu alanda yapılan tek yarışma. Gurur duyduğumuz ihracatçılarımızı hem moral hem de maddi olarak, karınca kararınca teşvik eden tek ödüllü yarışma. Kananı çok kaybedeni hiç olmayan bir yarışma. Türkiye’nin krizden çıkmak için ihracata sarıldığı koşullarda düzenlendi. 2001 yılındaki ihracat başarılarını ödüllendiren ilk yarışma 2002 yılında yapıldı. Bir anlamda İhracatın Yıldızları yarışması Türkiye’nin ihracat atılımına tanıklık etti. Ve bugün de yeni ufuklara yelken açarak yeni firmaları içine alarak ama ilk günkü coşkusunu hiç kaybetmeden aynı aşkla sürüyor” şeklinde konuştu.

DHL Express Türkiye Bölge Direktörü Michel Akavi de yaptığı konuşmada İhracatçıyı girişimci ruhun ayakta tuttuğunun altını çizerek “Türkiye ihracatının gelişmesi ekonomimiz içindeki payını artırması, zenginleşmesi ve çeşitlenmesi için İhracatın Yıldızları yarışması büyük önem taşıyor. Bu yıl, özellikle kreatif ürün alanında görünen çeşitlilik bizleri daha da heyecanlandırdı. İhracatçılarımız ekonomiyi güçlendirmek adına ellerinden geleni yapıyorlar ve bu özel gecede tüm ihracatçılarımızın başarısını kutluyoruz. Ayrıca DHL Express olarak kategorilerinde ilk üçe geren tüm firmalara ücretsiz gönderi hakkı tanıyoruz” dedi.

Akbank KOBİ Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kaan Gür ise konuşmasında 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmek isteyen Türkiye için gerekli itici gücün ihracatçıların başarısı olacağın altını çizerek, “ihracatın ülkemizi gelişimindeki bu stratejik öneminden hareketle biz de Akbank olarak, İhracatı teşvik ediyoruz. Bunun bir göstergesi olarak işletmelerimizin yurtdışına açılmasını pazarlarını çeşitlendirmesini veya ihracatlarını daha da artırmasını desteleyen İhracatın Yıldızları Ödüllerinde yer almaktan büyük mutluluk duyuyorum. Türkiye’de ihracatçılımız, bu yolda çok ciddi bir atılım yaparak 2009 ve 2010 yılında çok önemli bir başarıya imza attılar.

Krizin en zor yılı olan 2009 yılında, Türkiye’nin en önemli ihracat pazarları olan Avrupa ülkelerinde yaşanan önemli sonular nedeniyle, ihracatımızı 2007 düzeyinin dahi altına inerek 102 milyar dolara kadar geriledi. Tüm çabalara karşın ihracattaki düşüş engellenmemiş olsa da, ihracat düzeyinin 100 milyar dolar psikolojik sınırının üstünde tutmak da ayrı bir başarı olarak tarihe geçti. 2010 yılında

ise ihracatımızı 111 milyar dolarlık hedefi de aşarak 114 milyar dolara taşıyan ihracatçılarımız, 2011 yılının ilk aylarında bu tempoyu daha da hızlandırdılar. Artık, Mart sonu itibariyle 12 aylık ihracatımız 119.4 milyar dolar ile yeniden 120 milyar dolar sınırına dayandı. İhracatçılarımızı bu zor dönemi başarıyla geçirerek ülkemizin sürdürülebilir büyümesindeki katkılarından ötürü kutluyorum” dedi.

Türkiye Ekonomisinde ihracat payının artırılmasına öncülük eden Aktaş Holding’in “Yılın İhracatçısı” ödülünü aldığı yarışmanın diğer kategorilerde kazananları şöyle:

Türkiye’nin İlk kez ihraç edilen ya da katma değeri oldukça yüksek veya geleneksel ürün Pazar konseptinin dışında ürün ihracatı gerçekleştiren firmaların değerlendirmeye alındığı “Kreatif Ürün”de ilk üç:

Step Otomotiv ve Kalıp Tic. A.Ş

Mikrosan Makine ve Kalıp Sanayi A.Ş

Alvimedica Tıbbi Ürünler San. Ve Dış Tic. A.Ş

Miktar ya da nominal ihracat geliri düzeyine bakılmaksızın, en fazla sayıda ülkeye ihracat gerçekleştiren ya da herhangi bir ürünün ilk kez ihracatını gerçekleştiren firmaların değerlendirmeye alındığı “Yeni Pazar-Pazar Çeşitliliği”

Paşabahçe Cam Sanayi Tic. A.Ş

Petlas

Akyapak Makine Sanayi ve Ticaret A.Ş

Tanıtım, pazarlama ve sipariş işlemini internet/ e-ticaret platformları üzerinden yapmış olan
firmaların değerlendirmeye alındığı “e-ticaret”

Totan Makine Tarım Makine San. Tic. A.Ş

Mira Canlı Hayvancılık ve Böcekçilik

Kem-P Vibrasyon Motorları

Ayrıca İhracatın Yıldızları Özel Ödülleri Kategorisinde;

Türkiye’ye Teknolojik üstünlük Kazandırma Ödülü

AKSA Akrilik Kimya Sanayi A.Ş

İhracatta Engel Tanımyan Proje Ödülü

Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi Vakfı

Dünya Çapında Ustalık Ödülü

Küçükkaya Kaplamacılık İth. İhr. ve Tic. Ltd. Şti.

Bölgesel Öncülük Ödülü

Baskın Kardeşler Gıda Süt Hay. İnş.San. Tic. Ltd. Şti.

Örnek Başarı Öyküsü Ödülü

Eko Tekstil San. ve Tic. Ltd. Şti

İhracat Performans Ödülünde ise ilk üç şöyle sıralandı,

Kibar Dış Ticaret A.Ş

Sektör Dış Ticaret A.Ş

Sarkusyan Elektrolitik
 

Kaynak: Ulasım Online 
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr