Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / İSTANBULA İKİNCİ BOĞAZ

İSTANBULA İKİNCİ BOĞAZ

İSTANBULA İKİNCİ BOĞAZ28.04.2011

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, uzun süredir üzerinde durduğu ve "Çılgın Proje" olarak adlandırdığı planını açıkladı.

Başbakan Erdoğan'ın yaptığı açıklamada, etüt çalışmaları 2 yıl sürecek olan projenin tam olarak yapılacağı yer ve maliyet gizli tutulurken genel çerçevede; İstanbul'un Avrupa Yakası'nda, Karadeniz ve Marmara arasında, 300 bin DWT'luk dünyanın en büyük gemilerinin geçebileceği, 45-50 kilometrelik bir kanal yapılması düşünülüyor. "Kanal İstanbul" olarak adlandırılan kanalın derinliği 27 metre, genişliğinin ise 145 metre olması planlanıyor. Kanaldan günde 130 - 160 civarında gemi geçişinin yapılması hedefleniyor.
"Kanal İstanbul"dan kara ve demiryolu geçişi de mümkün kılınacak. İstanbul'un trafik sorununun çözümü için yapımı kaçınılmaz olarak düşünülen üçüncü köprü projesi de "Kanal İstanbul" dahilinde hayat bulacak. Ayrıca 60 milyon yıl kapasiteli, İstanbul'un en büyük havaalanının yapımı da bu bölgede yapılacak.

Bu projeyle İstanbul Boğazı'nın, gemi trafiğinden ve yarattığı kirlilikten tamamiyle uzak, sosyal yönü daha güçlü ve dünya çapında örnek teşkil eden bir boğaz olması planlanıyor. Kanal çevresinde kongre, festival, fuar merkezleri, spor tesisleri ve yaşam konutlarıyla bir ticaret ve yaşam merkezi ortaya çıkması sağlanacak.

Ağırlıklı olarak hazine arazilerinin kullanılacağını belirten Erdoğan, 12 Haziran seçimlerinden sonra hemen etüt çalışmalarına başlanacağını müjdeledi.

Kaynak: Lojiport