Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Eğitim ve Etkinlikler / GLOBAL LOJİSTİK BEYİNLERİN PROGRAMI İÇİN İMZALAR ATILDI

GLOBAL LOJİSTİK BEYİNLERİN PROGRAMI İÇİN İMZALAR ATILDI

GLOBAL LOJİSTİK BEYİNLERİN PROGRAMI İÇİN İMZALAR ATILDI27.04.2011

Sabancı Üniversitesi ile MIT-Zaragoza Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi Mühendisliği Yüksek Lisans (ZLOG) Programı İşbirliği, global lojistik servisleri yönetecek beyinleri yetiştirecek.


Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi, lojistik sektöründe dünyanın en iyi eğitim kurumu Zaragoza Üniversitesi MIT - Zaragoza Uluslararası Lojistik Programı ile işbirliği anlaşması imzaladı.  Sabancı Üniversitesi,  Türkiye’de lojistik eğitimine yeni bir boyut getirmesi hedeflenen projenin imza töreni, 26 Nisan 2011 Salı günü, Sabancı Üniversitesi kampüsünde gerçekleşti.
Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Nihat Berker ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nakiye Boyacıgiller’in ev sahipliğinde düzenlenen imza törenine, Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ve Zaragoza Lojistik Merkezi Direktörü Prof. Santiago Kraiselburd de katıldı.
Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nakiye Boyacıgiller konuşmasında, MIT-Zaragoza Uluslararası Lojistik Programı’nın, Güneydoğu Avrupa ve Ortadoğu bölgesinde işbirliği içinde olduğu tek üniversitenin Sabancı Üniversitesi olduğunu belirtti.  Boyacıgiller, “Yaptığımız değerlendirmede,  programın Avrupa lojistik yapılanmasındaki önemi ve bilinirliği, MIT’nin Zaragoza Lojistik Merkezi’ne olan katkısı ve Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi olarak MIT ile eş-marka yaratma konusundaki önceliklerimiz ön plana çıktı ve işbirliğinin faydalı olacağına karar verildi” dedi.
Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi, Ocak ayında da MIT Sloan School of Management ile stratejik işbirliği anlaşması imzaladı. Bu yeni anlaşma da Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi’nin uluslararasılaşma hedefleri dahilinde önemli bir adım oluşturuyor.
Santiago Kraiselburd: “Ortak program Türkiye’nin Avrupa lojistik sektörüne daha fazla entegrasyonu adına önemli bir adım”
İmza töreninde, Zaragoza Lojistik Merkezi Direktörü Prof. Santiago Kraiselburd “Tedarik Zinciri Yönetiminde Değer Yaratmak” (Creating Value in Supply Chain Management) başlıklı bir konuşma yaptı. Tedarik zinciri yönetiminin interdisipliner bir yapıya sahip olduğunu söyleyen Kraiselburd konuşmasında, tedarik zinciri ve envanter yönetiminin şirket değerine katkılarından bahsetti. Santiago Kraisleburd, ticaretin gelişmesiyle tedarik zinciri ihtiyacının arttığının da altını çizdi. Politik ve ekonomik gelişmeler ile doğal afetler pek çok nedenle tedarik zincirinde kesintiler olduğunu vurgulayan Kraiselburd, gerçek iş modellerinden örnekler vererek değerlendirme yaptı.
Sektör temsilcilerinden gelen soruları da yanıtlayan Santiago Kraiselburd, bu işbirliği sayesinde Türkiye’nin Avrupa lojistik sektörüne daha fazla entegrasyonu adına önemli bir adım olduğunu söyledi.

İşbirliği

2011-2012 eğitim yılından itibaren geçerli olmak üzere Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi, Zaragoza-İspanya’da bulunan MIT-Zaragoza Lojistik Merkezi ile imzaladığı anlaşma uyarınca yeni bir yüksek lisans programı seçeneği sunuyor. Sabancı MBA programı ile Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi Master of Engineering derecesi sunan ZLOG programını birleştiren bu çerçevede adayların iki programı 2 yılda tamamlayarak iki yüksek lisans derecesi elde etmesi hedeflendi.

Sabancı Üniversitesi MBA – MIT Zaragoza ZLOG yüksek lisans programı seçeneğini değerlendirmek isteyen adayların her iki programa da aynı anda başvurması gerekiyor. Türkiye’den başvuran adayların sadece Sabancı MBA’e başvurmaları yeterli olup başvuru niyet mektubunda ZLOG programı ile ilgilendiklerini belirtmeleri halinde başvuruları eş zamanlı olarak Zaragoza Lojistik Merkezi’ne de yönlendirilecek.
Sabancı Executive MBA (EMBA) programına başvuracak adayların da bu imkandan faydalanmak için Executive MBA başvuruları ile birlikte niyet mektubunda ZLOG programı ile ilgilendiklerini belirtmeleri gerekiyor. Başvuruların kabulü halinde bu öğrenciler hızlandırılmış EMBA müfredatını takip ederek EMBA programını 1 yılda tamamlayıp ikinci yıl ZLOG programına devam edecekler.
Anlaşma çerçevesinde MIT-Zaragoza ZLOG programının kabulleri Zaragoza Lojistik Merkezi tarafından yapılacaktır.
MIT-Zaragoza Uluslararası Lojistik Programı’ndan gelecek öğrenciler ise Sabancı Executive MBA programına devam edecekler. Ancak bazı derslerini kısmen Sabancı MBA programından da alarak programlarını üç dönemde tamamlayabileceklerdir.
MIT-Zaragoza Uluslararası Lojistik Programı
MIT-Zaragoza Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi Mühendisliği Yüksek Lisans (ZLOG) Programı, dünya çapında geçerli bir tedarik zinciri derecesini gerçek anlamda küresel bir ortamda sunan benzersiz bir programdır.  ZLOG programı, Massachusetts Institute of Technology’nin (MIT) alanının en iyisi olan eğitim programını temel alıyor.
Derslerin yanı sıra yürütülen ileri araştırmalar ve endüstri ile işbirliği imkanları, ZLOG  mezunlarına şirketlerin giderek karmaşıklaşan dinamik piyasa ortamında aradıkları sorun çözme ve liderlik becerilerini kazandırıyor.  Böylesi güçlü bir eğitimden geçmiş mezunlar profesyonel hayata geçtiklerinde Türk lojistik hayatına çok büyük değer yaratacaklardır.
İspanya’nın Zaragoza kentinde faaliyette bulunan ZLOG, akademi dünyası, endüstri ve devletlerarasında, Avrupa’nın en büyük ve başarılı lojistik parklarından biri kapsamında yenilikçi tedarik zinciri kavramları geliştirme ve yayma amacıyla kurulmuş, benzersiz bir araştırma ve eğitim ortaklığıdır.  Öğrenciler burada, dünyanın dört bir yanından gelen öğretim üyeleri, araştırmacılar ve öğrencilerle iletişim kurma ve bilgi paylaşma olanağı buluyor.  Uluslararası deneyim ve tedarik zinciri uzmanlığının bir araya gelmesi, ZLOG mezunlarının dünya genelinde birçok sektörde, önemli farklar yaratma imkanına kavuşmasını sağlıyor.

Kaynak: Lojistik Haber

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr