Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Havayolu / 7 ŞEHRE 7 HAVAALANI GELİYOR

7 ŞEHRE 7 HAVAALANI GELİYOR

7 ŞEHRE 7 HAVAALANI GELİYOR25.04.2011
 
DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, inşaatı devam eden havaalanlarının bu yıl sonunda, diğerlerinin ise önümüzdeki yılda tamamlanacağını söyledi.

İnşaatı devam eden Hakkari-Yüksekova, Şırnak-Cizre, Bingöl ve Iğdır havaalanları yıl sonuna kadar tamamlanacak. 2011 yatırım programına alınan Afyon-Kütahya arasına inşa edilecek Zafer Havaalanı'nın temeli ise yakında atılacak. Bunun yanında Mersin-Adana arasına yapılacak Çukurova Havalimanı projesine de bu yıl başlanması planlanıyor. Ayrıca Ordu-Giresun arasına yeni bir havaalanı yapılması gündemde. DHMİ, yeni inşa edilecek havaalanı ve terminal binalarına yaklaşık 550 milyon liralık yatırım yapacak. DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, inşaatı devam eden havaalanlarının bu yıl sonunda, diğerlerinin ise önümüzdeki yılda tamamlanacağını söyledi.

DHMİ'nin Antalya'da düzenlenen '2011 yılı değerlendirme toplantısına katılan Orhan Birdal, Zaman'a yeni havalimanı yatırımlarıyla ilgili bilgi verdi. Yap-işlet-devret modeliyle 2002 yılından bu yana havacılık sektörüne gerek kamu gerek özel sektör tarafından yapılan yatırımların 5 milyar doları bulduğunu aktaran Birdal, işletme olarak bu yıl 550 milyon liralık havalimanı ve terminal yatırımı yapacaklarını açıkladı. Afyon-Kütahya arasına yapılacak Zafer Havaalanı'nın ihale sürecinin tamamlandığını, inşaatının yakında başlayacağını bildiren Birdal, Mersin-Adana arasına yapılacak Çukurova Havalimanı'nın da bütün bölgeye hizmet verecek şekilde inşa edileceğini kaydetti. Hakkari-Yüksekova, Şırnak-Cizre, Bingöl ve Iğdır havaalanlarının inşaatının da devam ettiği bilgisini veren Birdal, şu bilgileri verdi: "Ayrıca bunların dışında Kars Havaalanı'nın terminal inşaatı devam ediyor. Bu yıl içinde Konya, Mardin, Balıkesir-Körfez, Adıyaman, Ağrı havaalanlarına da yeni terminal binaları yapılacak. Bunların bazıları bakanlığımıza bağlı Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları (DLH) İnşaat tarafından yapılıyor. Bittiğinde işletmesini biz yapacağız."

İNŞAATI SÜRENLER TAMAMLANACAK

Doğu ve Güneydoğu'da inşaatı süren havaalanlarının bu yılsonunda, diğerlerinin ise 2012 yılında bitirilmesinin planlandığını dile getiren Orhan Birdal, "Ayrıca DLH İnşaatın yatırım programında Karadeniz bölgesinde Ordu-Giresun arasına bir havaalanı yapılması da yer alıyor. İhale çalışmaları yapıldı. Yakın zamanda o da realize edilecek." dedi.

Kaynak:Zaman

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr