Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / ŞİRKETLER, YENİ TÜRK TİCARET KANUNU’NA NE KADAR HAZIR OLDUKLARINI TTKMETRE’DEN GÖREBİLECEK

ŞİRKETLER, YENİ TÜRK TİCARET KANUNU’NA NE KADAR HAZIR OLDUKLARINI TTKMETRE’DEN GÖREBİLECEK

ŞİRKETLER, YENİ TÜRK TİCARET KANUNU’NA NE KADAR HAZIR OLDUKLARINI TTKMETRE’DEN GÖREBİLECEK11.04.2011

TOBB ve Deloitte şirketler için TTKmetre uygulaması başlatıyor. İnternet ortamında uygulanacak TTKmetre adlı anket çalışmasıyla şirketler, yeni Türk Ticaret Kanunu'na ne kadar hazır olduklarını görebilecek. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB ve Deloitte'un ticari hayatta önemli değişiklikler yapacak yeni Türk Ticaret Kanunu’nu, Türkiye genelinde düzenlenecek seminerlerle anlatacaklarını söyledi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, seminerlerde, Türk Ticaret Kanunu'nun yanı sıra Boçlar Kanunu ve 6111 sayılı Torba Kanun hakkında da bilgi verileceğini belirten Hisarcıklıoğlu, uzmanlar ve akademisyenlerden oluşan ekibin seminerlerde şirketlerin yapması gerekenler konusunda bilgi vereceğini anlattı.

Hisarcıklıoğlu, ücretsiz gerçekleştirilecek seminerlerin ilkinin 14 Nisan Perşembe günü Ankara TOBB'da gerçekleştirileceğini dile getirdi.

TOBB ve Deloitte'un başka bir çalışma daha yaptığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, şirketlerin yeni Türk Ticaret Kanunu'na ne kadar hazır olduklarını görebilmeleri için internet ortamında bir anket çalışması hazırladığını söyledi.

TTKMetre adı verilen uygulamanın 6 ana konu başlığı altında toplanan 44 sorudan oluştuğunu belirten Hisarcıklıoğlu, önümüzdeki hafta başından itibaren TOBB ve Deloitte'un web sitelerinde yer alacak ankete katılan firmaların, Türk Ticaret Kanunu'a ne kadar hazır olduklarını ve ne yapmaları gerektiğini görebileceğini anlattı.

Hisarcıklıoğlu, şirketlerin Türk Ticaret Kanunu'na hazırlık ve uyum sürecini kolaylaştırmak amacıyla hazırlanan kitapçığın da Türkiye genelinde dağıtılacağını söyledi.

-''Özel sektörü güçlendiren her adım gündemin esas maddesi olmalıdır''

Küresel krizin ardından dünyada yeni bir rekabet haritasının şekillendiğini, bu yeni ortama uyum sağlayan ülkelerin daha hızlı büyüdüğünü, daha fazla zenginleştiğini hatırlatan Hisarcıklıoğlu, risklerin ve fırsatların farkında olarak, bu yeni ortama uygun, yeni bir büyüme hamlesi başlatılması gerektiğinin altını çizdi.

Türkiye'de ekonomiyi büyüten, yatırımları ve istihdamı sağlayanın özel sektör olduğununu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

''Bu yüzden özel sektörü güçlendirecek her adım, gündemin esas maddesi olmalıdır. Ekonomimizin kurumsal altyapısını güçlendirecek iki temel kanuni düzenleme Ticaret ve Borçlar Kanunu Meclis'te iktidar ve muhalefet partilerimizin işbirliğiyle yasalaşmış olmasını, bu çerçevede atılmış fevkalade önemli adımlar olarak görüyoruz. Yeni Ticaret ve Borçlar kanunları, sanayicinin, tüccarın, esnafın anayasası konumundadır. Hem bu yasal düzenlemelerin gerçekleşmesi, hem de bu süreçte siyasette sağlanan diyalog ve uzlaşma, iş dünyamıza büyük moral vermiş, yeni başarılara ulaşma mücadelemizde bizleri motive etmiştir. 1956 yılından beri yürürlükte bulunan 6762 sayılı Türk Ticaret Kanunu, dünya ve Türkiye ekonomisindeki gelişmelere paralel güncellenememiş ve bunun sonucunda ekonominin ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kalmıştır. Yeni Türk Ticaret Kanunu ile Türkiye ekonomisinde yeni bir dönem başlayacak.''

-''Yeni döneme hazırlık şart''

Uluslararası standartlarda kuralların ticari hayata hakim olacağını, özellikle KOBİ'lerin bu yeni döneme uyum sağlaması için önemli hazırlıklar yapması gerektiğinin altını çizen Hisarcıklıoğlu, bu hazırlığı yapmayan veya geciktiren şirketlerin küresel rekabette zorlanacaklarını anlattı.

Hisarcıklıoğlu, e-Türkiye için de önemli bir adım olacak yeni Türk Ticaret Kanunu'nun Türkiye'deki ticari hayatı adeta yeniden inşa edeceğini kaydetti.

Borçlar Kanunu'nun da iş hayatının en önemli aracı olan sözleşmeler hukukunun anayasası niteliğinde olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, yeni Borçlar Kanunu'nda, genel işlem şartları, kira sözleşmeleri, satım hukuku, kefalet akdi gibi konularda önemli değişiklikler yapıldığını, iş dünyasının bu yeni kanunlara ve bu kanunların getirdiği yeni hukuki düzenlemelere hazırlıklı olması gerektiğinin altını çizdi.

Deloitte Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Ortağı Sait Gözüm ise yeni Ticaret Kanunu'nun yeni hükümleri ile Türkiye'nin ticaret hayatı ve iş dünyasında çok farklı yeni bir dönemi başlatacağını söyledi.

Gözüm, yapılacak eğitim seminerleri, kitapçıklar ve TTKMetre ile, yeni TTK'ya hazırlık ve uyum sürecini kolaylaştırmak için şirketlere yardımcı olmayı amaçladıklarını kaydetti

Kaynak:TOBB
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr