Havayolu

IATA: HAVAYOLU ŞİRKETLERİİN KARLARI ERİYECEKIATA: HAVAYOLU ŞİRKETLERİİN KARLARI ERİYECEK08.03.2011

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği, geçen yıl havayolu şirket karlarının 16 milyar dolar olduğu hatırlatılırken, düşüşün yüzde 50’ye yaklaştığını vurguladı. Bu yılki kâr hedefinin 9,1 milyar dolar olduğu hatırlatarak, havayolları şirketlerinin en önemli giderlerinden birini oluşturan yakıttaki artışı müşterilere yansıtmaktan kaçındığı belirtildi

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), son dönemde petrol fiyatlarında kaydedilen artış nedeniyle havayolu şirket kârlarının yarıya düşmesinin beklendiğini açıkladı.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği, havayolu şirketlerin 2011'deki toplam net kârının 8,6 milyar dolar olmasının beklendiğini bildirdi. Geçen yıl havayolu şirket karlarının 16 milyar dolar olduğu hatırlatılırken, düşüşün yüzde 50’ye yaklaştığı vurgulandı.

Ancak, önemli petrol üreticisi ülkelerden biri olan Libya'da süren isyan ve diğer Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerindeki protesto gösterilerinin, petrol fiyatları üzerinde olumsuz etkisinin görülmesinden kaygı duyulduğu ifade edildi.

Kuzey Afrika ülkelerindeki karışıklığın fırlattığı petrol fiyatlarındaki artış öncesi, havayolu şirketlerinin bu yılki kâr hedefinin 9,1 milyar dolar olduğu hatırlatıldı. Havayolları şirketlerinin en önemli giderlerinden birini oluşturan yakıttaki artışı müşterilere yansıtmaktan kaçındığı belirtildi.

Yakıt fiyatlarının 2009'dan bu yana yaklaşık 2 katına çıktığı ifade edilirken, yolcu sayısının bu yıl yüzde 5,6 oranında artması, yük taşıma hacminin ise yüzde 6 oranında artış kaydetmesinin beklendiği ifade edildi.

Kaynak: LH
Şenlikköy Mahallesi Saçı Sokak, No: 4 / F Florya 34153 Bakırköy İSTANBUL
+90 212 663 62 61
+90 212 663 62 72