Havayolu

THY, SELANİK UÇUŞLARINA START VERECEKTHY, SELANİK UÇUŞLARINA START VERECEK22.02.2011

Türk Hava Yolları (THY), İstanbul ile Yunanistan'ın ikinci büyük kenti Selanik arasında yapılacak doğrudan seferler için gün sayıyor. THY, 10 yıl aradan sonra Mayıs ayında Selanik uçuşlarına start verecek.

SELANİK UÇUŞLARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?
Türk Hava Yolları (THY), İstanbul ile Yunanistan'ın ikinci büyük kenti Selanik arasında yapılacak doğrudan seferler için gün sayıyor. THY, 10 yıl aradan sonra Mayıs ayında Selanik uçuşlarına start verecek.

Selanik şehrine doğrudan uçak seferlerine Mayıs ayı sonunda başlamayı planlayan THY'nin Atina Müdürü Gülay Öztürk, Yunan makamları nezdinde hazırlık çalışmalarını sürdürüyor. Öztürk, Yunanistan Ulaşım, Altyapı ve Ağlar Bakan Yardımcısı Spiros Vugia ile dün bir araya geldi. Bakan Yardımcısı Vugia'nın basın bürosundan yapılan açıklamada, "görüşme çok yapıcı" olarak değerlendirildi. Mayıs sonu itibariyle İstanbul-Selanik, Selanik-İstanbul seferlerinin başlayacak olmasından duyulan memnuniyet ifade edilirken, iki şehir arasındaki uçak seferlerinin verimli yapılmasına ilişkin konuların ele alındığı belirtildi. Seferlerin başlamasının, hem turizme hem de Selanik ve Kuzey Yunanistan'daki girişimciliğe pozitif katkı sağlayacağı vurgulandı.

SELANİK BELEDİYE BAŞKANI GELİŞMEDEN MEMNUN
THY Atina Müdürü Özkök, kısa bir süre önce de Selanik Belediye Başkanı Yannis Butaris ile Selanik planlarına dair gelişmeleri değerlendirme fırsatı bulmuştu.

Butaris, Türk turist ve iş adamlarının Selanik ve civar kentleri ziyaretlerini kolaylaştıracak bu gelişmeden duyduğu memnuniyeti dile getirmişti. Selanik Belediye Başkanı, Selanik için düşündüğü hedeflerden birinin de Atatürk'ün evinin bulunduğu şehre yılda 300 bin Türk turisti çekmek olduğunu ifade etmişti.

THY, Selanik şehrine doğrudan ilk uçuşlara 1999 yılında başlamış, ancak 11 Eylül saldırıları sonrası dünya havayolu taşımacılığında meydana gelen durgunluktan sonra bu hatta 2001'de son vermişti.

THY, daha önce 2011 yılında Selanik'ten başka yurt dışındaki uçuş ağına 9 yeni hat ekleyeceğini açıklamıştı. Halen dünyanın 119 noktasına uçan THY, 2011 yılında ekleyeceği 10 yeni destinasyonla bu sayıyı 129'a çıkaracak.
Şenlikköy Mahallesi Saçı Sokak, No: 4 / F Florya 34153 Bakırköy İSTANBUL
+90 212 663 62 61
+90 212 663 62 72