Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Ekonomi / İş Dünyası / HABUR, 14 SINIR KAPISINA BEDEL

HABUR, 14 SINIR KAPISINA BEDEL

HABUR, 14 SINIR KAPISINA BEDEL21.02.2011

Habur Sinir Kapisi’ndan günlük geçis yapan araç sayisi diger 14 sinir kapisindan daha fazla. Irak’la iliskiler iyilesince ihracat da artti. Habur Sinir Kapisi’nda 2010 yilinda yaklasik 6 milyar dolar ihracat yapildi

Mersin Limani'ndan Sirnak'in Silopi ilçesine kadar birçok yerlesim alaninin en önemli gelir kaynagi Habur Sinir Kapisi, diger 14 sinir kapisina bedel…

Habur, Türkiye’nin Ortadogu’ya açilan en büyük sinir kapisi. Kapi, Mersin Limani’ndan Sirnak’in Silopi ilçesine kadar uzaniyor.

Çok sayida sanayici, isletmeci ve soföre Habur Kapisi adeta hayat veriyor. Güneydogu’nun bacasiz fabrikasindan, Mersin’den Izmir’e kadar tüm bölge faydalaniyor. Bu kapidan ihracat yapiliyor.
Kapidan günlük geçis yapan araç sayisi diger 14 sinir kapisindan daha fazla. Irak’la iliskiler iyilesince ihracat da artti. Habur Sinir Kapisi’nda 2010 yilinda yaklasik 6 milyar dolar ihracat yapildi.
Kapi her yönüyle Sirnaklilar için önemli. Zaman zaman olusan uzun araç kuyruklarini firsat bilen küçük girisimcilere de rastlamak mümkün.
Bölgedeki vatandaslarin en önemli beklentisi ise özellikle Irak tarafinda agir giden islemlerin bir an önce hizlanmasi.
Sanayiciler, Sirnak Havaalani’nin tamamlanmasinin ardindan Habur Sinir Kapisi’nda yasanan ticaret hacminin daha da artacagi görüsünde.
Kaynak: LH