Havayolu

KONYA HAVAALANI SORUNLAR YAĞMURUKONYA HAVAALANI SORUNLAR YAĞMURU31.01.2011

Nüfus bakımından Türkiye'nin 6. büyük ili olan Konya Havaalanı'nda buz çözücü sistemin bulunmaması uçuşların iptal edilmesine neden oldu.

Havaalanı yetkilileri, 15 santimetre kalınlığındaki karın temizlendiğini ancak buzlanma tehlikesi nedeniyle dün akşamdan bu yana uçuşların yapılamadığını belirtiyor.

Kış mevsiminde kara ve deniz ulaşımında yaşanan aksaklıklar, bazı illerde yeterli teknik donanımın bulunmaması nedeniyle hava ulaşımını da etkiliyor. Dünya'nın 140 ülkesine ihracat yapan ve sosyo-gelişmişlik, nüfus yoğunluğuyla Türkiye'nin en büyük 6. ili olan Konya'nın havaalanında buzlanmayı önleyen sistem bulunmuyor. Nevşehir'de bulunan hava istasyonunda bile bulunan cihazın, Konya'da bulunmaması nedeniyle kış aylarında sık sık uçuşlar iptal ediliyor. Konya'da iki gündür etkili olan kar ve soğuk hava nedeniyle havayolunu tercih eden yolcular mağdur oldu. Konya'dan İstanbul ve İzmir'e gidecek yolcular uçuşların iptal edilmesi nedeniyle zor durumda kaldı. Konya Havaalanı Müdürü Baladır Aydınlı, olumsuz hava şartları nedeniyle uçuşların dün akşamdan bu yana yapılamadığını doğruladı.

Müdür Aydınlı, havaalanında karla mücadele ettiklerini belirterek, beş araçla pisti açmaya çalıştıklarını ifade etti. Aydınlı, şöyle dedi: "Kar kalınlığı 10-15 santimetre. Asıl sorun kar değil. Karı açtıktan sonra donma olayı olduğunda uçak inmez. Şu an -2 derecelik hava sıcaklığında 30 kilometre hızla rüzgâr estiğinde -18 derece olarak yansıyor. Böyle olunca pist cam gibi buz oluyor. Fren sistemi tutmayacağı için uçuşlar iptal edildi. Karayolunda gidersiniz bir santim kar olur ama altı cam gibi buzdur. Havaalanlarında da böyle olunca uçak inmez. Hava yumuşadı. Çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz. Akşam uçağına pisti hazır etmeye çalışıyoruz."

HAVALANINDA BUZ ÇÖZÜCÜ SİSTEM YOK SÜPÜRME ARACI İSE YETERSİZ
Sadece Mevlana'yı ziyaret için 2 milyon turistin geldiği Konya Havaalanı'nda buzlanmayı önleyen sistem bulunmuyor. Pist süpürme aracının ise bir tane olması nedeniyle zaman zaman aksaklıkların yaşandığı öğrenildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sık sık ziyaret ettiği Konya'da, havaalanında buzlanmayı önleyen sistem bulunmaması ilginç bir detayı daha ortaya çıkardı. Başbakan Erdoğan'ın Şeb-i Arus etkinlikleri için Aralık ayında Konya'ya gelişi öncesi, buzlanmayı önleyen sistemin Nevşehir'deki havalimanından getirildiği ileri sürüldü. Havaalanı Müdürü Bahadır Aydınlı, buz çözücü sisteminin olmadığını, 2011 yılında alınacağını kaydetti. Aydınlı, "Buz çözücü sistem bizim havaalanımızda yok. Ancak bu yıl içinde getirilecek. Kar süpürme aracımız 1 tane var. Askeriyenin ise 4 tane var. Ortaklaşa kullanıyoruz" dedi.

Kaynak: Zaman

Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme, E-5 Güney Yanyol Cd.
NEF22 Ataköy, B-Blok, Kat:7, D:142
Bakırköy 34156 İstanbul
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72