Gündem

İNGİLİZLER, 3. KÖPRÜYE TALİPİNGİLİZLER, 3. KÖPRÜYE TALİP26.01.2011

Lord Alderman Michael Bear, Türkiye ziyaretinde iki ülke arasındaki ticaret hacminin iki katına çıkarılması yönünde çalışmalarda bulunulacağını söyledi.

Bear, “İstanbul’da 3. köprünün yapımında yer almak istiyoruz” dedi.
Yüksek düzeyli iş heyetiyle birlikte 26-29 Ocak tarihleri arasında Ankara ve İstanbul’da temaslarda bulunacak olan Bear, ziyarete ilişkin başkent Londra’da bilgilendirme toplantısı yaptı. Bear, “İngiltere en iyi mühendislere ve tasarımcılara sahip. Türkiye de en iyi müteahhitlere sahip. Bu nedenle sanırım bu konuda iyi bir işbirliği kurabiliriz” dedi.
 
Finans merkezine katkı
Türkiye ziyareti sırasında Ankara ve İstanbul’a gideceğini de ifade eden Bear, halen 2 bin ingiliz şirketinin Türkiye ile iş yaptığını, ziyareti sırasında da yüksek düzeyde politikacı ve işadamlarıyla görüşmeler yaparak bu sayıyı arttırmaya çalışacağını bildirdi.

25 kişilik bir heyetle Türkiye’ye geleceğini de belirten Bear, heyet üyelerinin pek çok özel ve kamu ortaklıkları için imkân arayacaklarını, bunların da ulaşım, sağlık ve enerji alanında olacağını ifade etti. Türkiye’de ayrıca denizcilik ve liman işletmeciliği konularında yapılabilecek ortaklıklar üzerinde da imkân arayışına gireceklerini belirten Bear, “Ayrıca hükümetinizle birlikte çalışıp, İstanbul’u bir finansal istasyon, bir merkez haline getirmeyi de istiyoruz” dedi.

Türkiye’de bazı düzenlemeler ve kurallar konusunda hâlâ bazı güçlükler bulunduğunu da ifade eden Bear, gerekli değişikliklerin kısa zamanda gerçekleştirileceğine inandıklarını söyledi.
 
Kaynak: Milliyet
Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme, E-5 Güney Yanyol Cd.
NEF22 Ataköy, B-Blok, Kat:7, D:142
Bakırköy 34156 İstanbul
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72