Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Havayolu / ARJANTİN İLE DOĞRUDAN HAVA ULAŞIMI

ARJANTİN İLE DOĞRUDAN HAVA ULAŞIMI

ARJANTİN İLE DOĞRUDAN HAVA ULAŞIMI21.01.2011

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Arjantin ile doğrudan havayolu ulaşımı sağlanmasının çok önemli olduğunu ifade ederek, ''Yasal mevzuat yerine getirildi. Artık adım atma zamanı'' dedi.

Bakan Yıldırım, Arjantin Planlama, Kamu Yatırımı ve Hizmetleri Bakanı Julio De Vido ile makamında görüştü.

Görüşmeden önce basın mensuplarına açıklamada bulunan Yıldırım, iki ülke arasında doğrudan uçuşların başlatılmasının, Türkiye-Arjantin ilişkilerinin her açıdan daha hızlı gelişmesini sağlayacağını kaydetti.
Türkiye'nin Latin Amerika ülkelerine mesafe olarak uzak olduğunu, ancak iki ülke halklarının yaşam tarzlarının birbirine çok benzediğini ifade eden Yıldırım, ''Birlikte çok şey yapma imkanımız mevcut'' diye konuştu.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen yıl Latin Amerika ülkelerine yönelik ziyaretine kendisinin de katıldığını, ancak Arjantin'e gidemediğini anlatan Yıldırım, ülke yöneticileriyle bu ziyaretleri sayesinde bir araya gelebildiğini söyledi.
İki ülke arasında herhangi bir sınırlama olmadan ikili ilişkilerin geliştirilmesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Yıldırım, ''Ülkeler arası ilişkilerin geliştirilmesi için iyi bir ulaşım altyapısının kurulması lazım. Arjantin ile aramızdaki mesafe dikkate alınınca bunun tek yolu havayolu taşımacılığı'' diye konuştu.
THY'nin Sau Paulo'ya direkt sefer başlattığında uçak doluluğu konusunda endişeler yaşandığını belirten Yıldırım, şimdi bu seferlerin sayısının artırıldığına işaret etti.
''Arjantin ile direkt havayolu ulaşımının sağlanması çok önemli'' diyen Yıldırım, Vido ve kendisinin bu konuda iki ülkedeki havayolu işletmelerini teşvik etme görevi bulunduğunu söyledi.
İstanbul'da yarın yapılacak Türkiye-Arjantin İş Forumunda bu konuların detaylı şekilde ele alınacağı bilgisini de veren Yıldırım, ''Yasal mevzuat yerine getirildi. Artık adım atma zamanı. Liderler önümüzü açtı, bundan sonra iş bize düşüyor'' dedi.

''Türkiye İş Yapısındaki Dürüstlüğün Farkındayız''

Konuk Bakan Vido da kendilerini Türkiye'de evlerinde hissettiklerini ifade etti.

Bu sabah iki ülke arasında cumhurbaşkanları düzeyinde ve heyetler arası görüşmeler yapıldığını anımsatan Vido, ''İki ülke arasında ulaşım bağlantısı ve uçuş olmadığı sürece Türk ve Arjantinli iş adamlarının iş yapması mümkün değil'' diye konuştu.

Türkiye'de iş yapısındaki dürüstlüğün farkında olduklarını vurgulayan Vido, iki ülke liderlerinin engelleri kaldıracaklarını, bakanlıklarının da ilerleme sağlayacağını ifade etti.

Konuşmaların ardından iki bakan günün anısına birbirlerine çeşitli hediyeler sundu.
Vido'nun, Arjantin'in geleneksel giysisi olduğunu belirterek hediye ettiği, kırmızı üzerine siyah çizgileri bulunan şalı omuzlarına alan Yıldırım, ''Kıyafet güzel, ama kış yok. İnşallah kar gelir'' dedi.
Yıldırım'ın şalın renginin kırmızı olmasının özel bir anlamı olup olmadığı sorusuna Konuk Bakan Vido, bu rengin, şalın Arjantin'de geleneksel olarak kullanıldığı bölgede önemli olduğunu belirtti.
Bakan Yıldırım da kırmızının, Türkiye'de de çok sevildiğini ve Ulaştırma Bakanlığının ambleminde de bu rengin bulunduğunu söyledi.

Kaynak: UBAK

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr