Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Havayolu / RUSYADAKİ ESARET THYYİ HAREKETE GEÇİRDİ

RUSYADAKİ ESARET THYYİ HAREKETE GEÇİRDİ

RUSYADAKİ ESARET THYYİ HAREKETE GEÇİRDİ06.01.2011

THY'de görevli bir pilotun Airporthabere'e gönderdiği maille gündeme gelen 'Pilotların Rusya'daki otel esareti' THY'yi harekete geçirdi.

Şirket yönetimi, Rusya'nın yaklaşık 1,5 yıldır süren 'mürettebata polis gözetimi' uygulamasının kaldırılması için harekete geçti. Rusya, vize vermediği yabancı havayolu şirketlerinin pilot ve hosteslerini polis gözetiminde otele yerleştirerek, mürettebatın uçuş saatine kadar dışarı çıkmasını engelliyor. Sadece pilotların lobiye inerek restoranda yemek yemesine izin veren Rus polisi, kabin ekibi için odaya yemek servisi yaptırıyor. Mürettebatın tepkisini haklı bulan THY yönetiminin, uçuş ekibini büyük sıkıntıya sokan uygulamanın kaldırılması için yaptığı müracaatlar ise Rusya tarafından geri çevrildi.

THY yetkilileri, iki ülke arasındaki vizenin kaldırılması ile ilgili çalışma yürütüldüğünü belirterek, vizenin kalkması halinde meselenin çözüleceğini söyledi. Mürettebata vize verilmediği için sıkıntı yaşandığına dikkat çeken yetkililer, "Uygulama tüm havayollarına yönelik yapıldığından, alınan karara karşı bir şey yapamıyorsunuz. Ancak, eğer iki ülke arasındaki vizelerin kaldırılma süresi uzarsa uçuş programımızı değiştireceğiz. Mürettebat, yatıya kalmadan tekrar İstanbul'a dönerek bu sıkıntıyı yaşamayacak." dedi.

 

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr