Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / HİSARLIKÇIOĞLUNDAN TAŞIMACILIK SEKTÖRÜNE DESTEK

HİSARLIKÇIOĞLUNDAN TAŞIMACILIK SEKTÖRÜNE DESTEK

HİSARLIKÇIOĞLUNDAN TAŞIMACILIK SEKTÖRÜNE DESTEK05.01.2011

Hisarcıklıoğlu’ndan, taşımacılık sektörüne ‘destek’ mesajı: “Sorunları birlik ve beraberlik içinde kenetlenerek çözeriz”

Karayolu taşımacılığının, zor ama ülkemiz için son derece önemli bir sektör olduğunun altını çizen TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, sorunların çözümü için umutlu konuştu.

TOBB olarak, sektörün uluslararası rekabet gücünü koruması ve sürdürmesinin gerekliliğine inandıklarını anlatan Hisarcıklıoğlu, geçiş kotaları ve vize sorunlarının yanı sıra, Fransa’da yaşanan kabotaj sıkıntısının çözümü için de girişimlerin sürdüğünü söyledi.
 
Uluslararası karayolu taşımacılığına ilişkin değerlendirmelerini aktaran TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, sektörün önemine işaret ederek, dünyadaki en büyük TIR kefil kuruluşu olan TOBB’un, sektörün uluslararası rekabet gücünü koruması ve sürdürmesinin gerekliliğine olan inancını vurguladı. TOBB’un TIR karnesi kefaleti, geçiş belgesi dağıtımı gibi sektöre yönelik hizmetlerine, 2010 yılında sayısal takograf kartlarının dağıtımını eklediğini belirten TOBB Başkanı, Türk nakliyecilerine Avrupa’nın en düşük fiyatlı takograf kartını sunduklarını ifade etti.
 
Ülkemiz dış ticaretinin değer olarak yüzde 30’undan fazlasını taşıyan sektördeki gelişmeleri yakından izlediklerini belirten TOBB Başkanı, son dönemlerde sıkıntılı günler yaşayan UND’nin, bu süreci süratle atlatarak sektöre yönelik son derece önemli hizmetlerine devam edeceğine inandığını ifade etti. UND’nin, Ro-Ro taşımacılığı alanındaki faaliyetlerini, sektörün ucuz ve kaliteli hizmet alması amacına yönelik geniş vizyonlu bir girişim olarak tanımlayan Hisarcıklıoğlu, sektörü bu tür girişimlere destek olmaya çağırdı.
 
-Kota ve vize gibi sorunların çözümü için girişimler sürüyor
 
Karayolu taşımacılarının, zahmetli bir işi, ülke ve millet yararına fedakârca gerçekleştirdiklerini belirten TOBB Başkanı, 2008 yılındaki küresel krizin yaralarını sarmaya başlayan sektörün geçiş kotaları ve vize sorunlarının yanı sıra karşı karşıya kaldığı, Fransa’da yaşanan kabotaj sıkıntısının çözümü için de girişimlerin sürdüğünü sözlerine ekledi.
 
Sektöre ilişkin, sorunları birlik ve beraberlik içinde hareket ederek çözebileceğine inandığını söyleyen Hisarcıklıoğlu, uluslararası nakliyecilerin en köklü kuruluşu UND ile RODER’in 2010 yılı içindeki birleşme kararını gecikmiş, fakat son derece olumlu bir gelişme olarak nitelendirdi.
Bu konuda büyük çaba gösteren ve geçtiğimiz günlerde görevinden ayrıldığını açıklayan UND Başkanı Tamer Dinçşahin’e, TOBB’un en büyük temsilcisi olduğu Türk özel sektörüne hizmetlerinden dolayı teşekkürlerini sunan Hisarcıklıoğlu, UND’nin 15 Ocak’taki Genel Kurulu’ndan sonra da, sektörün birbirine kenetlenerek yükselişini sürdüreceğine inandığını belirtti

Kaynak: TOBB

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr