Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Ekonomi / İş Dünyası / TİM BAŞKANI BÜYÜKEKŞİ: DÜNYADAKİ KARAMSAL TABLOYA RAĞMEN TÜRKİYE İÇİN BAŞARILI BİR YIL OLDU

TİM BAŞKANI BÜYÜKEKŞİ: DÜNYADAKİ KARAMSAL TABLOYA RAĞMEN TÜRKİYE İÇİN BAŞARILI BİR YIL OLDU

TİM BAŞKANI BÜYÜKEKŞİ: DÜNYADAKİ KARAMSAL TABLOYA RAĞMEN TÜRKİYE İÇİN BAŞARILI BİR YIL OLDU03.01.2011

Ekonomi Gazetecileri Derneğinin (EGD) geleneksel yılbaşı buluşması, DTM binasında kalabalık bir katılımla gerçekleşti. TİM ilk kez gece için özel bir platform hazırladı.

Çağlayan, burada yaptığı konuşmada, 2010'un Türkiye için başarılı, küresel krizin teğet geçtiği bir yıl olduğunu, gerek büyümede, gerekse ihracat artışında önemli mesafeler kat edildiğini bildirdi.

2010 yılı ihracat rakamlarını 3 Ocak 2011'de açıklayacaklarını belirten Çağlayan, rakamlarla birlikte önemli mesafe katedildiğinin görüleceğini söyledi.
Çağlayan, "2010 yılı ihracat hedefimizi iki gün önce egale ettik. Dün akşam itibariyle ihracatımız 112 milyar doları geçti" dedi. Bu rakamın son derece önemli olduğuna işaret eden Çağlayan, Aralık ayı ihracatının da son 27 ayın en yüksek ihracat rakamı olacağını bildirdi.
Karamsar tabloya rağmen Türkiye için başarılı bir yıl oldu
"köklü bir gelenek haline getirdiğimiz “Ekonomi Gazetecileri Derneği Yılbaşı Buluşması”na Türkiye ihracatçıları adına hoş geldiniz diyorum" diyerek sözlerine başlayan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Her sene sonunda ekonomi gazetecilerimiz ile bir araya gelmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Bu buluşma vesilesiyle, basınımızdaki tüm değerli ekonomi gazetecileri ile iş ve akademi dünyası toplu halde bir araya geliyor. Önümüzdeki yıllarda da bu geleneğin sürmesini canı gönülden diliyorum" dedi.

2010 yılının tüm dünyada zor bir yıl olduğunu, gündemi yoğun bir yıl olarak geride bıraktıklarını ifade eden Büyükekşi, "Tüm dünya ekonomileri krizi geride bırakmaya çaba sarf ettiler. Ancak ne yazık ki krizin gölgesi bir türlü geride kalamadı. Dünyadaki bu karamsar tabloya rağmen, 2010 yılı Türkiye için çok başarılı bir yıl olarak tarihe geçti. Türkiye, kriz ertesi bir dönemde başarılı bir performans ortaya koydu. Türkiye kendi kaynaklarına, kendi aklına güvenerek bu başarıyı yaşadı" diye konuştu.

Başardık, çünkü kendimize güvendik, inandık
 TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi konuşmasını şu şekilde sürdürdür:
"Kendimize güvendik. Kendimize inandık. Bunun sonucunda ekonomik büyüme yaşadık. İstihdam arttı, işsizlik azaldı. Kişi başı milli gelir arttı.  İhracatımız istikrarlı bir tempoyla artmaya devam etti. Faizler düştü. Daha fazla para yatırıma yöneldi. Tüm dünyanın parmakla gösterdiği bir ülke haline geldik.

"İhracatımız da bu yıl arttı, Aralık ayını 11 milyar düzeyinde ve 2010 yılını da 113 milyar dolar düzeyinde tamamladık. 2011 yılına da umutla bakıyoruz.  Umutluyuz, çünkü sanayicimize güveniyoruz, ihracatçımıza güveniyoruz. Kısacası ekonomimize güveniyoruz, insanımıza güveniyoruz. 2011 yılında da 127 milyar dolar ihracat yapacağız. Sadece 2011’in değil, 13 yılın yol haritasına sahibiz. 1,5 yıldan beri üzerinde çalıştığımız Türkiye’nin 2023 İhracat Stratejisi çalışmamızı bitirdik. Yarın Ankara’da Ekonomi Koordinasyon Kurulunda sunacağız.

"Ekonomi gazetecilerimiz, toplum ile ekonomiyi buluşturan en önemli aktörler. Bu anlamda hem ekonomimizin gelişmesine, hem de toplumumuzun demokratikleşmesine büyük katkı sağlıyorlar. Onların bu önemli rolü olmadan ekonomik gelişmenin devamını sağlamak çok güç. Ekonomi gazetecilerimizin, ihracatçılarımızın ve tüm halkımızın 2011 yılını şimdiden tebrik etmek istiyorum. Yeni yıl daima yeni başlangıçlar, yeni umutlar demektir. 2011 yılının tüm ekonomi gazetecilerine, tüm ihracat camiamıza, tüm Türkiye’ye ve insanlığa bereket, esenlik ve barış getirmesini diliyorum."

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ve TİM Başkanı Mehmet Büyükeşi gazetecilere plaket verdi.
Kaynak: Tim
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr