Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / TALABANİ, TOBBU IRAKTA DAHA ÇOK İŞE ÇAĞIRDI, ZERDANİ DEMİRYOLU ŞİRKETİ İSTEDİ

TALABANİ, TOBBU IRAKTA DAHA ÇOK İŞE ÇAĞIRDI, ZERDANİ DEMİRYOLU ŞİRKETİ İSTEDİ

TALABANİ, TOBBU IRAKTA DAHA ÇOK İŞE ÇAĞIRDI, ZERDANİ DEMİRYOLU ŞİRKETİ İSTEDİ27.12.2010

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Türkiye’den daha fazla yatırım istediklerini belirterek, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ni (TOBB) Irak’a davet etti.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Ekonomik İş Birliği Teşkilatı (EİT)  11. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi için Türkiye’ye gelen Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari ve Kırgızistan Cumhurbaşkanı Roza Ottunbayeva ile görüştü. Talabani’nin iki ülke arasındaki ticaret hacminin arttığını, 600 firmanın Irak’ta yaklaşık 8 milyar dolarlık iş yaptığını söylediğini belirten Hisarcıklıoğlu, Erbil ve Süleymaniye’de havaalanlarını Türk şirketlerinin  yaptığını anımsattı. Talabani’nin, Süleymaniye Üniversitesi’nin yine Türk firmaları tarafından inşa edildiğini hatırlattığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, Talabani’nin Irak’ta çok sayıda çimento fabrikasının Türk firmaları tarafından yenilendiğini, Süleymaniye ve Telafer’de iki yeni çimento fabrikasının inşa  edildiğini aktardığını kaydetti. Hisarcıklıoğlu, Talabani’nin Türkiye’den daha fazla yatırım ve ticaret istediğini dile getirdiğini belirterek, iki ülke arasındaki ticaretin kısa sürede 20 milyar dolara çıkarılması gerektiğinin altını çizdiğini kaydetti.

Boru hattı iyi gidiyor
Görüşme sırasında Talabani’nin mevcut petrol boru hattının çalıştığını anımsatarak doğal gaz boru hattının da Türkiye üzerinden geçeceğini söylediğini belirten Hisarcıklıoğlu, “Talabani, TOBB olarak bizi Irak’a davet etti.  Heyetimizi, Erbil, Süleymaniye, Musul, Kerkük, Bağdat, Necef ve Basra’yı görmeye, hükümetleri, yerel yönetimleri ve iş dünyası temsilcileri ile tanışmaya çağırdı” dedi. TOBB’un da bu çağrıyı değerlendireceğini belirten Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi: “Biz 2004 yılı şubat ayında dönemin bilinen zor koşullarına aldırmadan, Irak  halkının acil ihtiyaçlarının karşılanmasına katkı sağlamak amacıyla Bağdat’a gittik. Irak’ın normalleşme sürecine büyük önem veriyoruz. Habur Sınır kapısını modernize ettik. Gümrük kapısının islem  kapasitesi gelişti. Ancak kapıdan gecen kamyonlarımız Zaho’dan güneye güvenlik dolayısıyla inemiyor.”

Zerdari demiryolu istedi
Hisarcıklıoğlu, Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari ile görüşmesine ilişkin olarak ise Türkiye’den başlayarak Pakistan üzerinden Hindistan’a uzanan demir yolu inşa edilmesi veya varolan hatların iyileştirilmesi konusunun gündeme geldiğini belirtti.

Kırgızistan OSB desteği bekliyor
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye’ye gelen Kırgızistan Cumhurbaşkanı Roza Ottunbayeva ile de bir araya geldiklerini söyledi. Ottunbayeva’ya, tarihi İpek Yolu üzerindeki alternatif rotalar hakkında  bilgi vererek, 4 farklı rotayı tanıttıklarını, İpek Yolu’nun canlandırılması için  Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği (IRU) ile ortak çalışmalar yürüttüklerini anlattığını belirten Hisarcıklıoğlu, tüm bölge ülkelerinin de bu  yeniden canlandırma projesine destek vermesi gerektiğine vurgu yaptığını söyledi. Ottunbayeva’nın organize sanayi bölgeleri, bilişim teknolojileri ve teknoparklar konusunda atılım yapmak istediklerini söylediğini de belirten Hisarcıklıoğlu, Türkiye’de 250 OSB bulunduğunu ve bu konudaki tecrübelerini paylaşmaya hazır olduğunu söylediklerini kaydetti. Hisarcıklıoğlu, Ottunbayeva’nın ayrıca petrol yan ürünleri konusunda Türkiye ile işbirliğinin geliştirilmesi konusuna da değindiğini anlattı.

İstikrar ve refah ihraç ediyoruz
RİFAT Hisarcıklıoğlu, “Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün liderliğinde düzenlenen ve Orta Asya ve Orta Doğu ülkelerini bir çatı altında buluşturan Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Zirvesi de çok net bir şekilde gösterdi ki, Türkiye’nin güçlenmesinin, içinde bulunduğumuz coğrafyada anlamı büyük” dedi. Giderek güçlenen bir demokrasisi ve doğal kaynaklara dayalı olmadan büyüyen ekonomisiyle hem istikrar, hem de refah merkezi olan bir Türkiye’nin ortaya çıktığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti: “Dün bölgesinde güvenlik unsuru olan Türkiye, artık etrafındaki bölgeye  istikrar ve refah ihraç eden bir konuma gelmiştir. Türkiye bu yeni konumuyla dünyanın odağında olacaktır. Türkiye’nin birinci lig ülkeler arasında yer alması, Türkiye’nin  bölgesinde cazibe merkezi olması ile mümkündür. Bu çerçevede, ekonomi, hem  gündemin hem de dış politikanın öncelikli alanı olmalıdır.”

Kaynak: Hürriyet