Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / İTALYADAN TÜRKİYEYE ÖNEMLİ TEKLİF

İTALYADAN TÜRKİYEYE ÖNEMLİ TEKLİF

İTALYADAN TÜRKİYEYE ÖNEMLİ TEKLİF12.11.2010

İtalya'nın 18 milyar Euro cirolu dev savunma şirketi Finmeccanica, Ankara'da ofis açtı.

Yeni ofisinde soruları cevaplayan İtalya Savunma Bakanlığı Müsteşarı Guido Crosetto, savunma projelerinde ABD'nin teknoloji transferinden kaçındığını, İtalyanların ise bu teknolojileri Türkiye'ye verdiğini söyledi.

İki ülkenin savunma alanında 30-40 yıllık stratejik vizyonla hareket etmesi gerektiğini dile getiren Crosetto, "İleride beraber uçak da üretiriz." dedi. Türkiye'de son dört yılda 3 milyar Euro'luk ihale kazandıklarını belirten Finmeccanica Genel Müdürü Giorgio Zappa ise önümüzdeki dönemde 5 milyar Euro değerindeki ihalelere de katılacaklarını dile getirdi. Türkiye'nin, sonunda mutlaka AB üyesi olacağını vurgulayan Zappa, Ankara'nın Avrupa'nın yeni nesil savaş uçağı projesi olan Eurofighter konsorsiyumuna da dahil olmasını istedi. Finmeccanica şirketlerinden Agusta Westland ve Türkiye'nin ortak yürüttüğü ATAK projesini de değerlendiren Zappa, helikopterlerin zamanında teslim edileceğini ve herhangi bir sorun yaşanmayacağını savundu. Agusta Westland'ın Türkiye'ye vereceği T129 model helikopterin prototipi, deneme uçuşları sırasında düşmüştü.

Dünyanın önde gelen savunma şirketlerinden MBDA'nın Sorumlu Direktör ve Genel Yöneticisi ve Eurosam Başkanı Antonio Perfetti de açılışa katıldı. Perfetti, savunma sanayinde işbirliğine yönelik ASELSAN ve ROKETSAN, AYESAŞ firmalarıyla çerçeve anlaşması imzaladıklarını söyledi. Fransa-İtalya ortaklığı olan Eurosam, Türkiye'nin açtığı uzun menzilli füze ve hava savunma sistemi ihalesinde Amerika, Rusya ve Çin'le yarışıyor. TSK envanterinde halen uzun menzilli füze ve hava savunma sistemi ise bulunmuyor. Türkiye, kısa menzilli hava savunma ihtiyacını Stinger füze bataryalarıyla karşılıyor.

Kaynak: Zaman

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr